Család

„Elfogott a jeges rémület, mikor meghallottam, hogy csak hozzátartozó ellen kérhetek megelőző távoltartást”

Az egész országot megrázta az albertirsai család tragédiája, amiben egy kisgyerek és az édesanyja veszítette életét. A szörnyű gyilkosságot elkövető férfi ellen kiadott távoltartási végzés június 15-én járt le.
2023. Július 05.
Veszekedő szülőpár

Az anyuka még májusban kérvényezte a távoltartást, ez azonban nem előzte meg a bajt, ami tulajdonképpen már régebb óta lógott a levegőben. A férfi, aki azzal hívta fel a rendőrséget múlt szombaton, hogy megölte a családját és a saját életét is megpróbálta kioltani, a szomszédok elmondása szerint korábban többször is bántotta a fiatal édesanyát, aki nem kapott érdemi segítséget.

Annyit sikerült elérnie, hogy az egykor katonaként szolgáló férj ellen távoltartási végzést rendeljenek el, így ő korábban nem látogathatta a családját. Az ezzel járó védelem azonban sajnos nem újul meg automatikusan, azt újra és újra kérvényeznie kell annak, aki veszélyben érzi magát. 

Egy kutatás szerint hazánkban 400 ezer nő szenved el bántalmazást az otthonában, nem ritkán a kiskorú gyermekével együtt. Laikusként azt gondolhatnánk, hogy ilyenkor elegendő a rendőrséghez fordulni és távoltartási végzést igényelni, ám ez korántsem ilyen egyszerű.

Állandó félelemben

Saját bőrén is tapasztalta mindezt Anna, akit volt barátja és kisfia édesapja tartott rettegésben a szakításukat követően. „Teljesen kifordult magából, miután véget ért a kapcsolatunk, egyszerűen nem ismertem rá. Olyan ötletei támadtak, amiket szerintem több bűnügyi sorozat készítője is megirigyelne. Ma már biztonságban vagyunk Áronnal, ehhez azonban fel kellett adnunk a régi életünket és külföldre kellett költöznünk” – részletezi az anyuka, aki évekkel később sem felejtette el azt az állandó félelmet, ami akkor több hónapon át mindenhová elkísérte.

„Naivság volt részemről azt gondolni, hogy ha lecserélem a telefonszámomat és letiltom a közösségi oldalakon, majd megunja a zaklatást. Ezzel csak azt értem el, hogy személyesen jelent meg a lakásunknál, illetve Áron akkori óvodájánál. Nagyon ijesztő helyzetekbe sodort, és rövid időn belül a kisfiam is félni kezdett az apjától. A testvérem és a barátaink mindig ugrásra készen álltak, sokszor kísérgettek bennünket edzésre, színházba vagy vásárolni. De én nem ilyen életre akartam berendezkedni!” – folytatja az anyuka, aki végső elkeseredésében fordult a rendőrséghez.

„Nagyon megértőek és segítőkészek voltak velem, ezért a mai napig hálás vagyok. Ennek ellenére elfogott a jeges rémület, amikor meghallottam, hogy csak hozzátartozó ellen kérhetek megelőző távoltartást, a volt párom ellen nem. Az utolsó csepp az volt a pohárban, amikor a szüleimet és a testvéremet is elkezdte éjszakánként zavarni. Hol zokogva könyörgött nekik, hogy győzzenek meg engem a békülésről, hol fenyegetőzött, hogy ha nem beszélnek a fejemmel, annak csúnya vége lesz. Nem érdekelt, hogy az ismeretlenbe kell fejest ugranunk, csak az lebegett a szemem előtt, hogy mielőbb nyom nélkül eltűnjünk” – tette hozzá Anna, aki azt mondja, könnyen az újságok címlapján végezhették volna ők is a kisfiával, ha nem menekülnek el annak idején. 

Veszekedő pár

Mi az a távoltartás?

A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény szerint a távoltartás a terhelt szabad mozgáshoz és a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogát korlátozza. A távoltartás hatálya alatt álló személy a bírósági határozatban lefektetett szabályok szerint köteles:

  • a meghatározott lakást elhagyni, és onnan a bíróság által meghatározott ideig távol maradni
  • a meghatározott személytől, illetve a személy lakó- és munkahelyétől, az általa látogatott nevelési és nevelési-oktatási intézménytől, gyógykezelés céljából rendszeresen látogatott egészségügyi intézménytől, vallásgyakorlása során rendszeresen látogatott épülettől a bíróság által meghatározott ideig magát távol tartani
  • tartózkodni attól, hogy a meghatározott személlyel közvetlenül vagy közvetve érintkezzen.

Mikor rendelhető el távoltartás?

Távoltartás a szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény megalapozott gyanúja esetén akkor rendelhető el, ha a terhelt előzetes letartóztatásának elrendelése nem szükséges, de – különösen a bűncselekmény jellegére, a terheltnek az eljárás előtt és az eljárás során tanúsított magatartására, valamint a terhelt és a sértett viszonyára tekintettel – megalapozottan feltehető, hogy a lakókörnyezetben hagyása esetén

  • a sértett tanú befolyásolásával vagy megfélemlítésével meghiúsítaná, megnehezítené, vagy veszélyeztetné a bizonyítást, illetve
  • a megkísérelt vagy előkészített bűncselekményt véghezvinné, vagy a sértett sérelmére újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követne el.

A távoltartás típusai

  • Büntető eljárásban alkalmazott távoltartás: Büntető eljárás során, a bűncselekményt megvalósító bántalmazás megtörténte után bíró által elrendelt, 10-60 napig tartó kényszerintézkedés.
  • Ideiglenes megelőző távoltartás: Közigazgatási hatósági eljárásban, a rendőrség által alkalmazott, bántalmazást vagy további bántalmazást megelőző intézkedés, időtartama 72 óra és legfőbb célja a családon belüli erőszak, valamint a súlyosabb bűncselekmény megelőzése.
  • Megelőző távoltartás: Polgári nem peres eljárásban bíró által kiszabott, bántalmazást vagy újabb bántalmazást megelőző intézkedés. Időtartama legfeljebb 30 nap.

A távoltartás hátulütői

Amikor szükségessé válik, a rendőrségtől kell ideiglenes megelőző távoltartást kérni, tudni kell azonban, hogy ez csak hozzátartozó ellen adható ki, vagyis ismeretlenek, egykori partnerek sőt élettársak ellen sem indítványozható. Ha a bejelentés megtörténik, a rendőrség a határozat meghozatala előtt megvizsgálja a hozzátartozók közötti erőszakot alátámasztó tényeket. Ezt követően akár szabálysértési eljárás vagy büntetőeljárás is indulhat az elkövető ellen, kellő megalapozottság esetén.

A bajban lévőknek segítő internetes oldalakon több olyan problémát is felsoroltak az érintettek, amilyenre elsőre talán nem is gondolnánk a távoltartás kapcsán. Többek tapasztalata szerint a hatóságoknak nincs kapacitása arra, hogy ellenőrizze a távolságtartási végzés betartását. A másik nehezítő tényező, hogy a bíróság egyszerre rendeli be a két felet, így a bántalmazó könnyen bizalmas információkhoz juthat a sértett tartózkodási helyére vonatkozóan.

A rendőrség által elrendelt 72 órás távoltartást a bíróság maximum 30 nappal hosszabbíthatja meg, a végzés be nem tartása esetén előzetes letartóztatást vagy bírságot szabhat ki – és általában ez utóbbi történik. Márpedig ez az igazán elszánt vagy bosszúvágytól fűtött elkövetők számára ritkán jelent visszatartó erőt…

Ha segítség kell

A Magyar Rendőrség honlapján jól összeszedett és elérhetőségekkel kibővített információkat talál a távoltartással kapcsolatban.

 

Nyitókép: Getty Images