Egyéb

Gyengéd tippek aranyérproblémára

A végbél környékének puha szöveteit szülés után is óvni kell, ami nagy odafigyelést és gondosságot igényel tőled. Gyengéd aranyértippjeink ebben lesznek segítségedre. 
2020. Augusztus 04.

A várandóssággal együtt járó fizikai és hormonális változások gyakran okozhatnak kellemetlen panaszokat, így székrekedést és aranyérbetegséget is. Ezek a tünetek a szülést követően általában maguktól elmúlnak, ám mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a megrövidítsük a gyógyulási időszakot és megszabaduljunk a betegséggel járó kínzó kellemetlenségektől.

Ehhez hoztunk most pár gyengéd tippet, ötletet!

Intim tornával az aranyér ellen? Igen!

Altestünk izmaink edzése nemcsak a szülés utáni regenerációban játszik fontos szerepet, hanem az aranyér ellen is csodás gyógyír.

Az olyan intim izmokat megmozgató tornák, mint pl. a Kegel-torna fokozzák a keringést az adott területen, helyükön tartják az aranyeres párnákat és megakadályozzák a megereszkedésüket is.

Jó tudni! A napi rendszerességgel végzett pár perces gyakorlatok hatására szinte mindenkiénél megfigyelhető az aranyér visszafejlődése valamilyen mértékben.

Gyengéd tippek aranyérproblémára (Fotó: Getty Images)

Fókuszban az intim higiénia

A végbél környékének tisztán tartása segít megelőzni az irritációt, és hatékonyan támogatja regenerációdat is. Ilyenkor célszerű elkerülni a durva, irritáló vécépapírokat, helyette használj inkább illatanyag -és alkoholmentes nedves törlőkendőt, valamint igyekezz minden vécéhasználat után langyos tusolással is tisztán tartani ezt a területet.

Jó tudni! Gyógynövény kivonatokat tartalmazó speciális intim törlőkendőkkel is enyhítheted panaszaidat.

Jót tesz az ülőfürdő is

Az egyik legjobb dolog, ami a szülés után történhet veled, az az ülőfürdő, hiszen nemcsak a gáttájék fájdalmára kiváló, de enyhe aranyeres panaszokat is mérsékli. Naponta 2-4 alkalommal is érdemes 15-20 perces langyos vagy hideg ülőfürdőt venni. Ehhez készíthetsz kamillateát is (2 liter vízhez egy marék virág), amit a fürdővizedhez önthetsz. A gyulladásgátló és keringésjavító kamilla mellett cickafarkat, párlófüvet és tölgyfakérget is használhatsz az ülőfürdő elkészítéséhez.  

Gyógyászati segédeszköz boltokban pedig beszerezhetsz olyan praktikus – kifejezetten ülőfürdőhöz tervezett – mobil edényt is, amit a vécére lehet helyezni. Így gyorsabban, kevesebb macerával végezheted el naponta akár többször is az ülőfürdő kúrát.

Jó tudni! Az ülőfürdő után puha, tiszta törölközővel itasd fel óvatosan a vizet – kerülve a dörzsölő mozdulatokat -, vagy hajszárító hűvös levegőjével szárítsd meg a végbél környéki területet!

Most jöhet a hideg!

A végbél környékének hideg vizes borogatása kifejezetten a gyermekágyi időszakra tervezett jégtasak használata ezen a területen kiválóan csökkenti az aranyeres gyulladás tüneteit és vérzéscsillapító hatása is remek. Használd 10 percig!

Jó tudni! Ha jégkockákkal enyhítenéd panaszainkat, előtte tekerd törölközőbe őket, így helyezd fel a hideg pakolást!

Egészítsd ki!

A szülés utáni regenerációban elengedhetetlen a cink-bevitel. Ez a kismedence és a hüvely simaizomzatának a felépülésében, valamint a sebgyógyulásban nyújt pótolhatatlan segítséget számodra. A cink-bevitelt érdemes kiegészítened C-vitaminnal és flavonoidokkal is, amelyek együtt erősítik a vénák falát, így az aranyér ellen küzdelemben is nagy segítséget nyújthatnak együtt.

Használj speciális ülőgyűrűt vagy párnát!

Ez a fánkhoz hasonló formájú párna középen lyukas, így megóv a gáttájékra nehezedő nyomástól, és az aranyeret sem teszi ki felesleges terhelésének.

Jó tudni! Összetekert törölközőből is készíthetsz ülőgyűrűt magadnak!

Öltözz át!

Érdemes kerülni a túlságosan szűk, poliészter összetételű ruhákat (nadrágot, alsóneműt), és inkább a lélegző pamut darabokat részesítsd előnyben. A ruháid mosásához használt termékeket is cseréld le illatanyag- és allergénmentes mosószerekre!

Krémek, kenőcsök, kúpok

Körömvirág, vadgesztenye, kamilla és varázsmogyoró tartalmú kenőcsök és krémek gyengéd segítséget nyújtanak az aranyeres panaszok esetén. A tünetek enyhítésére olyan készítményt keress a gyógyszertárban, amely a szoptatás alatt is biztonságosan használható.

Ha panaszaid nem szűnnek, a fájdalom fokozódik, feltétlenül kérd szakember segítségét!

Felhasznált forrás: Healthline