Egyéb

Hogy különböztesd meg a majomhimlőtől a mostani kéz-, láb- és szájbetegséget?

Amit a szülőknek tudniuk kell a kéz-, láb- és szájbetegségről - és arról, hogyan lehet megkülönböztetni a majomhimlőtől.
2022. Augusztus 24.
A majomhimlő kiütései (Fotó: Getty Images)

A COVID-19, a majomhimlő és a gyermekbénulás kapcsán érthető, hogy egyes szülőket kissé túlterheltek az egyszerre terjedő sok fertőző betegségről szóló jelentések. A keverékhez hozzáadódik a kéz-, láb- és szájbetegség (HFMD) –  egy fertőző vírusfertőzés, amely kisgyermekeknél gyakori, de felnőtteket is érinthet.

Íme, amit a szülőknek tudniuk kell a kéz-, láb- és szájbetegségről, beleértve azt is, hogyan lehet megkülönböztetni a majomhimlőtől.

Hogyan terjed a kéz-, láb- és szájbetegség?

A HFMD meglehetősen fertőző – mondta  a yahoo-nak Dr. Jake Scott, a Stanford Medicine fertőző betegségek orvosa. A betegség könnyen terjed emberről emberre a testnedvekkel – nyállal, orrváladékkal, széklettel, hólyagokból származó folyadékkal – légúti cseppecskék révén. 

Milyen tünetekre kell figyelni?

A HFMD általában torok- vagy szájfájással kezdődik, jegyzi meg Scott. “A fiatalabb, még nem beszélő gyerekeknél ez gyakran az evés vagy ivás megtagadásában nyilvánul meg” – mondja. “Egy-két napig tartó alacsony láz is előfordul néha. A klasszikus jel a szájsebek kialakulása, leggyakrabban a nyelven és a szájpadláson. Ezek kis, lapos vörös foltokként indulnak, amelyek hólyagokká, majd fekélyekké fejlődnek.

A kéz-, láb- és szájbetegséggel fertőzöttek körülbelül 75 százalékánál kiütések alakulnak ki a tenyerükön és a talpukon, valamint esetenként a fenéken, a combon és a karokon. “A kiütés lapos vagy enyhén megemelkedett vörös foltokként vagy hólyagokként jelenhet meg, hasonlóan a bárányhimlőhöz, és olykor fájdalmasak, viszont általában nem viszket” – mondja Dr. Jake Scott.

Gyerekközösségekben – legyen szó bölcsödéről vagy általános iskoláról – gyakran alakul ki járvány, inkább a nyári, őszi hónapokban. 

Hogyan lehet megkülönböztetni a majomhimlőtől?

Bizonyos esetekben a szülőknek nehéz lehet megkülönböztetni a HFMD-t és a majomhimlőt, legalábbis eleinte. “A kiütés kezdeti szakaszai – lapos vörös foltok – hasonlóak lehetnek, de eltérően haladnak” – mondja Scott.

A majomhimlős elváltozások általában lassabban fejlődnek ki – két-négy hét alatt -, és “a hólyagok gennyes elváltozásokká fejlődnek, amelyeknek a tetején egy központi mélyedés található, majd a kéreg kifakad és leesik” – magyarázza Scott.

A HFMD-kiütések viszont lapos vörös foltoknak tűnnek a kezeken és a lábakon, valamint hólyagok a szájban, jegyzi meg Weatherhead. Ezek általában hét-tíz napon belül megoldódnak. “A jelenlegi majomhimlő-járvány elsősorban a férfiakkal szexuális kapcsolatot tartó férfiak körében fordul elő, és a kiütések először az expozíció helyén jelennek meg, jellemzően az anális és a nemi szervek területén” – mondja Scott. “A majomhimlő másik megkülönböztető jellemzője a duzzadt nyirokcsomók kialakulása, ami előfordulhat majomhimlő esetén, de kevésbé gyakori HFMD esetén.”

Mely csoportok sebezhetőbbek a kéz-, láb- és szájbetegséggel szemben?

A HFMD leginkább csecsemőknél és gyermekeknél fordul elő, különösen az 5 év alattiaknál. Scott azonban megjegyzi, hogy a betegség átterjedhet más családtagokra, beleértve a felnőtteket is.

Hogyan kezelik a kéz-, láb- és szájbetegséget?

A HFMD kezelésére nem áll rendelkezésre specifikus vírusellenes kezelés. Ehelyett a kezelés támogató ellátásból áll – nevezetesen a gyermek lázának kezeléséből és fájdalomcsillapító gyógyszerek beadásából a fájdalmas szájsebek kezelésére, valamint gondoskodik a hidratáltságról. “A fájdalmas szájsérülések megnehezíthetik az ivást, ami kiszáradáshoz vezethet” – mondja Dr. Jill Weatherhead, a Baylor College fertőző és trópusi betegségek professzora.

Amikor a HFMD megelőzéséről van szó, minden a jó higiéniáról szól. A szappannal és vízzel történő kézmosás kulcsfontosságú. A felületek tisztítása és fertőtlenítése, különösen a gyermekfelügyeleti intézményekben, például a napköziotthonokban szintén fontos.

“Kisgyermekes szülőként tudom, hogy ezt nehéz ellenőrizni, de az is hasznos, ha a gyerekek megpróbálják mosatlan kézzel nem érinteni a szemüket, az orrukat és a szájukat” – mondja Scott.

Fontos, hogy bármilyen gyanús jelet észleltek, forduljatok a gyermekorvoshoz!