Gyerek

3 dolog, hogy biztonságban legyen a gyerek nyáron

Nyáron sokkal több a gyerekek szabadideje, ami azt jelenti, hogy a szülőknek még éberebbnek kell lenniük, ha a biztonságáról van szó.
2023. Június 11.
Nyár, lányok nevetnek
Kép: Getty Images

Mivel a gyerekek nyáron nem járnak iskolába, sokkal több időt töltenek iskola- vagy ovistársaknál, táborban és remélhetőleg a szabadban is. Ezért még éberebbnek kell lennünk, hogy biztonságban tudjuk őket. Ez magában foglalja a vízbiztonságot, az internetet, de azt is, hogy kik veszik körül a gyereket. A mother.ly gyűjtése nyomán az alábbiakat gondoljuk át.

Legyünk tisztában azzal, hogy kik vannak a gyerek közelében

Amikor a gyerekünk óvodába vagy iskolába jár, akkor tisztában vagyunk azzal, kik a pedagógusai és biztonságban tudjuk őket velük egész nap. A nyári tábor – még ha nem is ottalvós – vezetőit azonban épphogy csak, futólag ismerjük, valójában fogalmunk sincs, hogy bánnak a gyerekekkel. Nem egyszerű feladat lecsekkolni, hogy a tábor tematikája mellett ki vagy kik azok, akik felelősek lesznek a gyerekünk biztonságáért, de próbáljunk meg több forrásból tájékozódni.

Hasonló a helyzet akkor, ha a gyerekünket áthívják a szomszédba játszani, az ovis-, iskolatárs elhívja egy napra, de valójában fogalmunk sincs arról milyenek a szülők, lakik-e még valaki a lakásban, és úgy általában meglehetősen felszínes a kapcsolatunk. Jó megoldás lehet, ha néhány alkalommal mi is a gyerekkel tartunk és meggyőződünk arról, hol és kikkel is fogja tölti a napját.

Tartsuk szemmel, hogy kivel van kapcsolatban

Mivel nincs iskola, a gyerekeknek felborul a napi rutinjuk és a rengeteg szabadidő olykor a kütyük túlzott használatához vezet. A gyerekek sokkal több időt töltenek a közösségi oldalakon, online barátaik lesznek, akár idegenekkel is kapcsolatba kerülhetnek. Nagyon fontos, hogy tudjuk, kikkel áll kapcsolatban és az is, hogy felhívjuk a figyelmét a net veszélyeire.

Vízbiztonság

Elhívja egy rokon vagy barát strandra, a Balatonra? A legfontosabb kérdés, hogy tud-e úszni a gyerekünk. Ha igen, akkor is gondoljuk végig az alábbi szempontokat: mennyire szabálykövető, hallgatni fog-e a kísérő szülőre, milyen mértékű a vízbiztonsága. Néhány szabályt még viszonylag gyakorlott úszó gyerekünknél is érdemes lefektetni: felnőtt nélkül ne menjen vízbe, és ezt a másik szülővel is tisztázzuk. Kérdés lehet az is, hogy a strandon egyedül elmehet-e átöltözni, mosdóba, ételt, italt venni. Ne érezzük cikinek, ha nálunk máshol vannak a határok és esetleg túlféltőnek gondolnak, ne menjünk bele olyan helyzetbe, amiben nem érezzük biztonságban a gyerekünket.