Erre hívja fel a figyelmet a Rizikometer élelmiszeripari trendekkel, kockázatfigyelési hírekkel foglalkozó oldal a Food Ingredients First cikkére hivatkozva.
Az amerikai tanulmány szerzői szerint a dohánytermékekhez hasonlóan bizonyos ultrafeldolgozott élelmiszerek is erős késztetést, vágyat váltanak ki, hangulatmódosító hatásuk van, és jutalmazó szerepet töltenek be. A kutatás szerint a felnőttek 14%-ánál, a gyerekek 12%-ánál figyelhető meg a fogyasztás feletti kontroll elvesztése, az erős sóvárgás, a csökkentés képtelensége és a negatív következmények ellenére történő folyamatos bevitel.
Feldolgozott élelmiszernek nevezzük azon élelmiszereket, melyek olyan élelmiszeripari módosításon esnek keresztül, melynek során megváltozik a természetes állapotuk. Ez többféle módosítást is jelent, például a pasztörizálás, tartósítószerekkel, fűszerekkel, ízfokozókkal, cukorral, zsírokkal vagy egyebbek történő dúsítás. A nyugati típusú étrend jelentős részét a feldolgozott élelmiszerek teszik ki, ami kapcsolatba hozható egyes krónikus betegségek kialakulásával is, így például a magasvérnyomás betegséggel, cukorbetegséggel, elhízással, illetve a daganatos megbetegedésekkel.
Az amerikai Táplálkozási és Dietetikai Társaság (Academy of Nutrition and Dietetics) az alábbi kategóriák szerint csoportosítja a feldolgozott élelmiszereket.
- Minimálisan feldolgozott élelmiszerek (felvágott zöldségek, pirított magvak), melyek kényelmi szempontból „feldolgozottak”.
- Élelmiszerek, melyeket a legjobb állapotukban dolgoznak fel, hogy megőrizzék tápanyagtartalmukat és frissességüket (pl. paradicsom- és tonhalkonzervek, fagyasztott zöldségek és gyümölcsök).
- Ízfokozókkal és adalékanyagokkal dúsított élelmiszerek (íz vagy textúra módosítása pl. édesítőszerek, fűszerek, olajok, színezőanyagok és tartósítószerek hozzáadásával), ilyenek többek között az előre elkészített szószok, befőttek, salátaöntetek, joghurtok és tortaalap mixek.
- Azonnali fogyasztásra alkalmas ételek, „snack”-ek (pl. ropogtatni való sósak, chipsek, felvágottak), melyek a feldolgozott élelmiszerek következő, magasabb fokú feldolgozáson átesett kategóriáját adják.
- Legnagyobb mértékben feldolgozott élelmiszerek (ún. ultrafeldolgozott élelmiszerek), gyakran fagyasztott vagy előre elkészített ételek, „gyors ételek” vagy az angol kifejezéssel „junk food” (pl. fagyasztott pizza vagy mikrózható, előre csomagolt ételek).