Gyerek

A magyar gyerekek harmada él szegénységben vagy társadalmi kirekesztettségben

Három ország van csak az EU-ban, ahol több gyereket fenyeget a szegénység, mint Magyarországon. Egy most kiadott jelentés szerint a magyar gyerekek 33 százalékát fenyegeti szegénység vagy társadalmi kirekesztettség.
2018. Október 17.
A magyar gyerekek harmada él szegénységben vagy társadalmi kirekesztettségben

Az EU Alapjogi Ügynöksége azt állapította meg, hogy alig vannak az EU-ban olyan országok, ahol több gyerek él szegénységben vagy társadalmi kirekesztettségben, mint Magyarországon. A szegény magyar gyerekek nehezen férnek hozzá az egészségügyi ellátáshoz és a jó oktatáshoz. Nálunk csak Románia, Görögország és Bulgária van rosszabb helyzetben -írja a hvg.hu.

Mi számít szegénységtől vagy társadalmi kirekesztettségtől fenyegetettnek? Aki olyan háztartásban él, ahol

– az egy főre jutó jövedelem kevesebb, mint az ország mediánjövedelmének 60 százaléka,

– vagy a 18-59 éves családtagok az előző egy évben ötödannyi időn át sem dolgoztak, mint amennyit teljes munkaidőben lehetett volna,

– vagy a következő 9 elem közül legalább négyet nem tudnak megfizetni: lakbér vagy jelzáloghitel, a lakás felfűtéséhez szükséges rezsi, váratlan kiadások, hús vagy fehérje rendszeres fogyasztása, nyaralás, tévé, mosógép, autó, telefon.

A magyar családok 24 százalékában élnek olyan gyerekek, akiknek a szülei ez utóbbi kiadások közül legalább négyet nem tudnak megengedni maguknak.

A szerzők arra kérték a magyar kormányt, hogy a költségvetés elkészítésekor jobban figyeljenek a gyerekek jogaira, különösen oda kell figyelni a kormányzati kiadások tervezésekor arra, hogy a legnagyobb veszélynek kitett gyerekeket, a romákat, a menekülteket és a menedékkérőket segítsék. Arra is emlékeztettek, hogy Magyarország esetében ezzel a kéréssel még 2014-ben álltak elő, vagyis már a menekülthullám előtt is szó volt erről. A jelentés arra is kitér, hogy a fogyatékkal élő gyerekek családjait is támogatnia kell az államnak. Azokra a gyerekekre sem jut elég pénz a költségvetésből, akik valamilyen okból nem a saját családjukkal élnek.

A jelentés egy pozitívumot is említ: a kormány minden évben díjazza a családbarát munkahelyeket.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: HVG.hu