A kreativitás ma fontosabb, mint valaha, mert a különféle innovációk üteme is gyorsabb, mint a történelem során bármikor. A kreativitásról sok mindent tudunk, például azt, hogy hatással van a tanulásra, a tanulmányi eredményekre, a karrierútra vagy az általános jólétre.
A gyermekek kreativitása: mítosz vs. valóság
Úgy tűnik, hogy a kreativitással kapcsolatban rengeteg mítosz és tévhit kering, különösen, ha arról van szó, hogy pontosan mi is a kreativitás.
Egy művészeti kellékeket forgalmazó cég Gerard Puccio, PhD-vel, a Buffalo Állami Egyetem tanszékvezetőjével egy kutatást végzett, hogy pontosabban meghatározzák a kreativitást.
Az egyik széles körben elterjedt mítosz, hogy a kreativitás kizárólag művészeti tevékenységekre vonatkozik. A valóságban azonban a kreativitás egy tágabb fogalom, amely Dr. Puccio szerint sokkal inkább “a képzeletünk működésbe lépését” jelenti.
Egy másik népszerű mítosz szerint a kreativitást csak olyan területeken értékelik, mint a művészetek, a divat és a design. A valóság azonban itt is egészen más. A kreativitás alapvetően egy gondolkodásmód, beleértve a problémamegoldást vagy azt, hogy képesek vagyunk-e tanulni a kudarcainkból, hibáinkból, és így az egyik legkeresettebb készségek szinte bármilyen munkakörnyezetben, karrierútban.
A kreativitás meghatározásával sokan, régóta foglalkoznak. Frank Barron amerikai pszichológus szerint a kreatív emberekre jellemző a kíváncsiság, tudásvágy, nagy fokú autonómia, én-erő, önbizalom és emocionális stabilitás. Abraham Maslow szintén amerikai pszichológus szerint a kreativitás legfőbb indítéka az önmegvalósítás, az az erős belső késztetés, hogy személyiségét kibontakoztassa.
Mit gondolnak a szülők a kreativitásról?
A kreativitás fontosságát a szülők többsége is elismeri, de az már homályosabb sokunk számára, hogy szülőként mivel segíthetjük a fejlődését, ha egyáltalán tudjuk bármivel is segíteni.
A szülők kreativitásról alkotott véleményét vizsgáló felmérés szerint 10-ből 9 szülő szerint a kreativitás fontos a gyereke számára, és hogy a gyermekek bátorítása a képzeletük használatára, a különböző lehetőségek felfedezésére és az önkifejezésre alapvető fontosságú a fejlődésük szempontjából.
Ugyanez a felmérés azonban a következő véleményeket és elképzeléseket tárta fel a szülők körében:
- A szülők több mint 60%-a nem nagyon tudja eldönteni egy gyereke által végzett tevékenységről, hogy az kreatív-e.
- A szülők 53%-a úgy véli, hogy saját maguknak is kreatívnak kell lenniük ahhoz, hogy kreatív gyerekeik legyenek, további 21% pedig nem biztos ebben.
- 33%-uknak nehézséget okoz, hogy a mindennapokban egyensúlyozzanak a kreativitás és a túl sok más, a nap folyamán az időért versengő dolog között.
- 29%-uknak nehézséget okoz új kreatív tevékenységek kitalálása.
Lozano szerint a valóságban bármelyik szülő táplálhatja gyermeke kreativitását, egyszerűen azzal, hogy lehetőséget teremt a képzeletük használatára. Azonban hozzáteszi, hogy sokan úgy érzik, hogy a kreativitás táplálása a gyermekeikben azért nehéz, mert nincs idejük, nincsenek forrásaik és ötleteik.
Tippek a gyerekek kreativitásának fokozásához
Hogy konkrétumok is legyenek, az alábbi tippekkel– a teljesség igénye nélkül – segíthetjük a gyerekek kreativitását.
Csendesítsd el az elektronikát
Az állandó képernyőzés, amely a gyermekek és a szülők életét egyaránt uralja, nem hagy sok teret a kreativitásnak. Dr. Megan Maher, a New Orleans-i Gyermekkórház pszichiátere szerint, az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy több időt és teret szánjunk a kreativitásra, az elektronika elrakása. A gyerekeknek és a szülőknek egyaránt.
Hozzáférhetőség
A gyerek kreativitásának ösztönzése nem feltétlenül igényli, hogy szülőként fogjuk a kezüket vagy vezessük a kreatív tevékenységet. A kreatív pillanatok szikrázása olyan egyszerű lehet, mint a háztartásban könnyen hozzáférhetővé tenni az eszközöket számukra. „Ez magában foglalhatja egy külön tér kialakítását a rajzolás és a kézművesség számára, valamint az olyan művészeti kellékek, mint a zsírkréták és a papír könnyen elérhetővé tételét” – mondja a Parents.com-nak Amanda Gummer, PhD, gyermekpszichológus.
Dr. Gummer hozzáteszi: “Próbáljuk meg elérhetővé tenni a játékra alkalmas eszközöket, hogy a gyerekek bármikor belevethetik magukat a kreatív játékba, amikor csak ihletet éreznek”.
A kreativitás beépítése a napi rutinba
A gyermekeknek szánt kreatív pillanatokat a napi rutinba és a házimunkákba is be lehet építeni. Nem kell játszóház, vagy drága játékok, kellékek, épp elég, ha időt és lehetőséget biztosítunk számukra. egyszerű háztartási eszközök is stimulálják a kreativitást, ha hagyjuk, hogy a gyerek használja azokat. Gyakran a hétköznapi tárgyakból lesznek a legjobb játékeszközök.
A főzés például játékos és kreatív gyakorlattá alakítható. A szülővel a konyhában töltött idő arra is lehetőséget adhat, hogy főzés közben új ételeket találjon ki a játék hozzávalókkal.
Még az is lehetőséget ad a kreativitásra, ha hagyod, hogy a gyerek maga válassza ki a ruháit.
Ne gondoljuk túl
Talán a legfontosabb tanulság, hogy az egyszerűségre kell összpontosítani, és nem szabad hagyni, hogy a kreativitás ösztönzésének gondolata megfélemlítő vagy időigényes legyen. És főként nem kell drága eszközökben, játékokban gondolkodni.