A Stanford Egyetem kutatóinak vizsgálatáról szóló cikket a Journal of Neuroscience című folyóiratban publikálták. Ugyanaz a kutatócsapat végezte most a kutatást, akik 2016-ban egy vizsgálat során gyerekek agyát tanulmányozták, hogy hogyan ragálnak az anyjuk hangjára. Azt találták, hogy a kisgyerekek nemcsak hogy pontosan azonosítani tudják az anyjuk hangját, de ha hallják azt, arra számos agyi feldolgozási terület is reagál. Az új vizsgálatukban a kutatók ezeket az eredményeket kiterjesztették azzal, hogy hasonló teszteket végeztek serdülőkorú gyerekek agyán – számol be róla a medicalxpress.com.
- Kapcsolódó: Anya hangja hatékonyabb, mint a füstriasztóé
A vizsgálat során önkéntes anyák bevonásával készítettek hangfelvételeket, akik értelmetlen szavakat mondtak. A kutatók ezután lejátszották a felvételeket az anyák tinédzser gyerekeinek fMRI-vizsgálatok (funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat) során, amelyek megmutatták, hogy az mely részei aktiválódnak. A kutatók más véletlenszerű hangokat és olyan emberek hangját is lejátszották, akiket az önkéntes résztvevők nem ismertek.
Azt találták, hogy a tinédzserek még mindig pontosan felismerték az édesanyjuk hangját, de amikor elértek egy bizonyos életkort – általában 13-14 éves koruk körül – az agyuk kevésbé reagált izgatottan az anya hangjára, és jobban, amikor mások hangját hallották a felvételről. Inkább az ismeretlen hangokra reagáltak, mint az anyjuk hangjára. (A vizsgálat eredménye specifikusan az volt, hogy az agyi hangszelektív felső temporális barázdák aktívabbá váltak a tinédzsereknél, ahogy idősebbek lettek, amikor szinte bármilyen hangot hallottak.)
- Kapcsolódó: Felismerik az újszülöttek a testvérük hangját?
A vizsgálat segít azoknak az elméleteknek a megerősítésében, amelyek azt sugallják, hogy az emberi agy úgy fejlődik, hogy reagáljon a változó környezetre. Serdülőkorban a gyermeknek meg kell tanulnia, hogyan lehet még szociálisabb, az agya pedig segít ebben a folyamatban azzal, hogy kevesebb figyelmet fordít az anyára, és többet a barátokra és társakra.