Gyerek

Nem a menstruációs ciklustól vagy feledékenyebb

Régóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy a menstruációs ciklus hatással van-e a nők kognitív képességeire. Eddig nem került bizonyításra sem ennek megerősítése, sem cáfolata, leginkább azért, mert nem született átfogó kutatás a témában. Most azonban igen és ki is derült, mi az igazság.
2025. Március 23.

Az olyan súlyos állapotok, mint például az endometriózis vagy premenstruációs diszfóriás zavar bizonyítottan megnehezítik a nők életét, ám úgy tűnik nincs bizonyíték arra, hogy a menstruációs ciklus alatt megváltozna a nők kognitív képessége, derült ki egy több mint száz tanulmány metaanalízise alapján. Bár sokan tapasztalnak a gondolkodásban, a memóriában vagy a koncentrációban negatív változásokat a ciklusuk során, úgy tűnik ez szubjektív megélés csupán.

pirosban

Kép: Getty Images

Daisung Jang, a Melbourne-i Egyetem szervezeti viselkedéskutatója által vezetett metaanalízisben 102 olyan lektorált tudományos publikációt néztek át, melyek a megismerés különböző mértékeit értékelték a menstruációs ciklus során.

Az áttekintés közel 4000 menstruáló nő adatait gyűjtötte össze, akiknek kognitív teljesítményét a ciklusuk során a figyelem, a kreativitás, a végrehajtó funkciók, az intelligencia, a memória, a motoros funkciók, a térbeli képességek és a verbális képességek tekintetében vizsgálták.

Köztudott, hogy az olyan hormonok, mint az ösztrogén, a progeszteron és a luteinizáló hormon a ciklus különböző pontjain emelkednek és csökkennek, és ezeket a változásokat, különösen az ösztrogén esetében, az egész testben, beleértve az agyat is, receptorok érzékelik.

A különbségek, amelyeket Jang csapata a nők kognitív teljesítményében a menstruációs ciklus alatt találtak, olyan elenyészők voltak, hogy a kutatók arra a megállapításra jutottak, nincs bizonyíték arra, hogy a nők agyi teljesítménye a ciklusuk függvényében változna.

„Ez az eredménytelenség némileg meglepő, tekintve a ciklus során végbemenő számos dokumentált fiziológiai változást” – írják a szerzők.

Elképzelhető, hogy a hormonális változások annyira finomak, hogy alig érezhető a hatásuk. Egy másik magyarázat a PLOS One folyóiratban közzétett publikáció szerzői szerint, hogy a nők képesek kompenzálni ezeket a változásokat valamilyen eddig nem ismert módon.

Az eredmények azt sem zárják ki, hogy a menstruáció következtében az agyban bekövetkező változások egyes nőknél nagyobb hatással lehetnek a kognícióra, mint másoknál, olyan okokból, amelyekkel ez a tanulmány nem foglalkozik.

(Science Alert)