Gyerek

Így töltsd fel a gyereked pozitív érzésekkel

Hallottál már az érzelmi csésze kifejezésről? A metafora segít megérteni, hogyan működnek a gyerekek érzelmei.
2024. Május 29.
kislány bögrével, érzelmi csésze
Fotó: Getty Images

Az érzelmi csésze (emotional cup) kifejezés egy nagyon kedves metafora, ami a gyerekek érzelmi jóllétét szimbolizálja. Arra a képességükre utal, ahogy az érzelmeiket megélik, feldolgozzák és szabályozzák. Az érzelmek töltik vagy épp ürítik ezt a bögrét: a pozitív érzelmek, támogató kapcsolatok, egészséges megküzdései mechanizmusok segítenek abban, hogy a csésze teli legyen, vagyis a gyermeked jól, biztonságban érezze magát. Ezzel szemben a stressz, a negatív kapcsolódások és a feldolgozatlan érzelmek kiürítik – vagyis a gyermeked érzelmileg instabillá, bizonytalanná, szorongóvá válhat.

Mi üríti a csészét?

Az Institute of Chilpsych Insta-oldal kedves videójában ötleteket mutatnak arra, mi az, ami kiürítheti ezt a bögrét. Például:

  • Hosszú napok, a hozzájuk közel álló, számukra fontos személyek nélkül
  • Aggodalmak az iskola miatt
  • Otthoni konfliktusok
  • Kiabálás
  • Büntetés
  • Ha azt érzi, kihagyják valamiből
  • Túlterheltség

És mi történik, ha kiürül ez a csésze? A gyerek visszahúzódóvá válhat, ingerlékeny lehet, nehezebben koncentrál, szomorúan vagy épp frusztráltan viselkedhet. Fontos, hogy felismerd ezeket a jeleket, mert arra hívják fel a figyelmeztetnek, hogy többet kell foglalkozni a gyermek érzelmi támogatásával.

Mi tölti a bögrét?

Ha a fenti érzelmeket látod a gyereken, vagy egyébként is bármikor, az alábbi dolgok nagyon jót tesznek az érzelmi jóllétének, vagyis feltöltik az érzelmi csészéjét:

  • Olyan játék, amikor a gyerek irányíthat, vagy ő van a középpontban
  • Saját idő azzal, aki fontos számára, amikor semmi nem zavarja meg őket, és teljes figyelmet kap attól, aki vele van
  • A bónusz, ha ő választhatja ki, mit csináltok ebben a saját időben
  • Pozitív szavak: bókok, dicséretek, pozitív megerősítések tiltások és szidás helyett
  • Más gyerekekkel egészséges dinamikával együtt töltött idő
  • A feltétel nélküli elfogadottság érzése
  • Ha olyan dolgokat csinálhat együtt a családjával, amit igazán élvez

Stratégiák, hogy támogasd

Az upbility.net gyűjtése alapján az alábbi stratégiák segíthetnek, hogy feltöltsd ezt az érzelmi bögrét, vagyis érzelmi biztonságot és stabilitást nyújts a gyermekednek:

Aktív figyelem és megerősítés: Teremts olyan biztonságos teret, ahol a gyerek bátran beszélhet az érzéseiről és figyelmet kap anélkül, hogy megítélnéd vagy meg akarnád változtatni.

Támogató környezet: Az állandóság és a kiszámíthatóság nagyon sokat számít egy gyerek életében, a biztos és szeretetteli kapcsolódás egyik alapja.

Az önkifejezés bátorítása, az érzelmi szókincs fejlesztése: Tanítsd meg a gyereknek, hogyan ismerje fel, azonosítsa be és nevezze meg az érzéseit, beszélgessetek sokat az érzelmekről.

Minőségi idő és kapcsolatok: Bátorítsd azokat a kapcsolódásait, amelyek pozitívan hatnak rá és tölts vele úgy időt, hogy minél inkább rá tudj figyelni.

Vigyázz, nehogy kiömöljön!

A túláradó érzelmeket szimbolizálja a túlcsorduló bögre: azt is meg kell tanulnia a gyereknek, hogyan szabályozza, kontrollálja az érzelmeit. Ebben az alábbi dolgok segíthetnek:

Taníts neki önnyugtató technikákat: Ez lehet légzőgyakorlat, vizualizáció, naplózás, sport – bármi jó, ami neked bevált.

Bátorítsd a nyílt kommunikációt: Nagyon sokat segít a gyerekeknek, ha tudják, hogy nyíltan beszélhetnek a családban, kifejezhetik az érzelmeiket.

Mutass határokat: Tanítsd meg a gyereknek, hogyan ismerje fel, mikor kell szünetet tartania, kilépnie egy helyzetből vagy épp segítséget kérnie.

Legyél a jó példa: Mutasd meg neki, milyen a jó érzelemszabályozás, hogyan kezeled jól a feszült helyzeteket. (Ha nem megy ez annyira jól, ér segítséget kérni, könyveket olvasni, tanulni erről.)

Forrás: Upbility.net, Instagram.com/Instituteofchildpsych