A kontaminált vékonybél szindróma nevű betegség okairól és kezeléséről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa számolt be.
Emésztés és felszívódás
A gyomorba jutott, emésztőnedvekkel keveredett táplálék a vékonybélben folytatja útját. Itt találhatóak a bélbolyhok, ezen a bélszakaszon történik a fehérjék, zsírok és szénhidrát lebontása, a tápanyagok legnagyobb részének emésztése és felszívódása. A vastagbél nyálkahártyáján nincsenek bélbolyhok. Emésztőenzimek nem választódnak ki, hiszen itt emésztés már nem megy végbe. A bélszakasz fő feladata a víz, a különböző ionok és ásványi anyagok felszívása.
A puffadás oka
A vastagbélben nagy mennyiségű baktérium él szimbiózisban a szervezettel. Ha valamilyen oknál fogva például az emésztőrendszer mozgása lelassul, lecsökken a gyomorsav termelődés vagy a vékonybélen szűkületek, sipolyok alakulnak ki, a vastagbél baktériumai a vékonybélbe jutnak, és megjelennek a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) tünetei.
A SIBO tünetei
- hasi fájdalom
- puffadás
- hasmenés
- székrekedés
- korai teltségérzés
- fogyás
Kiket veszélyeztet?
A SIBO gyakrabban alakul idősebbeknél, gyomorsav csökkentő készítmények tartós szedésének következtében, antibiotikum kúrát, vagy korábbi bélműtétet követően, de növeli a kockázatát a rendszeres alkoholfogyasztás is. Bizonyos betegségek esetén is gyakrabban jelentkezik. Hajlamosabbak rá a cukorbetegek, cöliákiások, autoimmun-, pajzsmirigy és Crohn-betegségben szenvedők.
Gyakran összekeverik más betegségekkel
A SIBO tünetei nagyon hasonlítanak a laktózintolerancia és az irritábilis bélszindróma által okozott panaszokhoz. Ahhoz, hogy ezeket ki lehessen zárni, a kivizsgálás során laktulóz vizsgálatot végeznek.
“Ha valakinél a tünetei alapján felmerül a kontaminált vékonybél szindróma gyanúja, akkor laktulóz hidrogén kilégzési teszttel lehet kizárni vagy megerősíteni a diagnózist. Ezzel a vékonybélbe jutott, vastagbél baktériumok által előidézett erjedéses folyamatok létét lehet igazolni.”
A vizsgálat során laktulózt tartalmazó tesztoldatot kell elfogyasztani, majd ezt követően 20 percenként lélegezni egy diagnosztikai készülékbe, mely a kilélegzett levegő hidrogén tartalmát rögzíti. A vizsgálat időtartama átlagosan 120-180 perc. A készülék által jelzett értékek és a vizsgálat során fellépő panaszok egybevetésével hozható meg a diagnózis.
Puffadás ellen: a SIBO kezelésének lépései
Mivel az immunrendszerünk 80 százaléka a bélrendszerben található, ezért nagyon fontos mielőbb helyreállítani a bélflóra egyensúlyát. A panaszok megszűnéséhez a bélbaktériumok eredeti állapotát kell visszaállítani a szervezetben. Ehhez szükség lehet antibiotikum és probiotikum kúrára és diétás étkezésre is.
Kapcsolódó cikkeink puffadás témában:
- Vérszegénységet is okozhat, ha nem derül ki a puffadás oka
- A puffadás kevésbé ismert oka
- Puffadás, száraz bőr, kézzsibbadás is utalhat pajzsmirigybajra
Forrás: Budai Allergiaközpont