Gyerek

Miért kell mindent ezerszer elmondanom? – 4 technika, hogy többet ne kelljen

Mintha beakadt volna a lemez, már rongyosra ismételted a kéréseidet a gyerekednek. Már magadat is unod hallgatni, de szemed fénye még mindig a füle botját nem mozdítja, pláne nem mozdul meg, hogy eleget tegyen neked. Van ebből kiút?
2025. Június 10.
Fotó: GettyImages

Fotó: GettyImages

Kevés idegesítőbb dolog van annál, mint amikor nem érnek célt a kéréseink, legyen szó bármilyen korú gyerekről. Sokszor ráadásul nem csak, hogy nem teljesítik a feladatot, de el se jut hozzájuk az üzenet, mert annyira el vannak merülve a saját világukban. Ilyenkor aztán jön az egyre ingerültebb ismételgetés, fenyegetőzés, büntetések kilátásba helyezése, majd a veszekedés, aminek ráadásul legtöbbször az a vége, hogy inkább elintézzük mi magunk a szóban forgó feladatot, csak hogy egyről a kettőre lépjünk.

Van egy rossz hírünk, nincsen tuti trükk arra, hogy gyereked egy szófogadó kisangyal legyen, neked kell türelmesnek és következetesnek lenned vele és az életkorának megfelelően kezelni a helyzeteket. Kutatások szerint például egy átlagos 3 évesnek 800-szor kell hallania egy-egy szabályt vagy kérést, mire az bevésődik neki, szóval kitartást.

Ezeken a rossz szokásaidon változtass

Ne fegyelmezz állandóan

Ha újra és újra háromig számolsz, vagy azt mondogatod, hogy: “Ez tényleg az utolsó figyelmeztetés”, azzal épp az ellenkezőjét éred el, mint amit szeretnél. Az ismételt figyelmeztetések valójában arra tanítják a gyermeket, hogy ne figyeljen oda, amikor először szólsz. Miért tenné meg, ha még legalább ötször megismétled?

Ne fenyegetőzz értelmetlenül

Ha eltúlzott retorziót helyezel kilátásba, az a gyerek számára is egyértelmű lesz, hogy nem fog megtörténni, csupán dühös vagy. Így az olyan fenyegetésekkel, mint, hogy “Soha többé nem mehetsz ki a szabadba, ha nem takarítod ki a szobádat” vagy “Kidobom az összes játékodat, ha nem szeded össze!” egyértelműen nem fogsz célt érni.

Nem vagy következetes

Ha nem tartod be, amit kilátásba helyeztél, akkor semminek nincs következménye. Üres fenyegetőzésnek tűnik. Arra tanítsd inkább a gyereked, hogy ha mondasz valamit, az úgy is lesz.

Felejtsd el a hatalmi harcokat

Észre sem veszed és megint beleragadtál egy véget nem érő vitába a gyerekeddel, aki már percek óta ellenkezik veled ahelyett, hogy azzal töltené az időt, hogy teljesítse a kérésedet. Ne menj bele a harcba, szembesüljön a következményekkel.

Ne emeled fel a hangod

A sokadik ismétlés után általában jön a kiabálás, pedig gyermeked szinte biztos, hogy nem azért nem csinálja, amit mondasz neki, mert túl halkan beszéltél. Az ordibálás csak még többet ront a helyzeten, ráadásul hosszú távon a kapcsolatot is megmérgezi.

Próbáld ki ezeket a módszereket

Érzékeltesd a különbséget

Egy kisgyerek nem érti még, hogy mi az, ami tényleg veszélyes és mi az, amivel nem okoz nagy gondot, de ha egy mód van rá el akarjuk kerülni. Ő csak annyit érzékel, hogy a szülő rászól, esetleg felemeli a hangját és folyamatosan beszél.

Ügyelni kell a hangsúlyunkra, hogy érezze, mi az, ami tényleg veszélyes, ezért tilos (kiszaladni az úttestre), és mi az, ami kellemetlenséget okoz (étel szétdobálása, pohár felborítása). Utóbbi esetében meg kell tanítani, mi a következmény, például együtt feltakarítunk. Fontos, hogy lássa, ez nem büntetés, hanem a tettei következménye.

Vedd fel a szemkontaktust

Lehetőleg ne a lakás másik feléről rikkantsuk el magunkat, hanem menjünk oda a gyerekhez, zökkentsük ki, ha valamiben el van merülve – érjünk hozzá, szóljunk hozzá kedvesen – és vegyük fel a szemkontaktust, mielőtt elmondjuk, mit szeretnénk. Szánjunk rá még néhány mondatot a beszélgetésre, hiszen így még mindig sokkal előrébb vagyunk, mintha ezerszer kéne elismételni ugyanazt értelmetlenül.

Beszéljen ő

Hatásosabb, ha néha kevesebbet beszélünk és többet hallgatunk. Egy hisztiző, ellenkező gyereknek ne tartsunk hegyi beszédet. Várjuk meg, amíg megnyugszik, majd kérd meg rá, hogy mondja el, mit gondol, szerinte mi volt a probléma, miért szóltál rá. Kérdezzük meg, szerinte mi lett volna a helyes, mire kéne legközelebb odafigyelnie. A lényeg, hogy ő gondolkodjon el rajta, ne te papolj neki.

Lepd meg

A játszmáknak csak úgy lehet véget vetni, ha nem a megszokott megoldásokat vesszük elő, meglepjük a gyereket vagy egy kis játékot csempészünk a mindennapi kellemetlen tennivalókba. Például egy táblázatban kiszínezhet egy kockát annál a feladatnál, amit megcsinált, vagy beleragaszthat egy matricát. Csináljatok versenyt abból, hogy ki öltözik fel gyorsabban! Játékosan, lazítva a szigoron, sokkal többet tudsz elérni, mint erőltetve és magyarázva.