A közös meseolvasás, illetve a szerepjátékok nemcsak nagyszerű közös elfoglaltságot jelenthetnek a szülők és a gyermekekik között, de rendkívül hatásosak például a figyelem és a szociális képességek fejlesztésében, valamint az agresszió csökkentésében – derült ki egy vizsgálatból. “A felolvasás mindenképpen jó móka, de fejlesztő hatása különösen igaz akkor, ha olyan történeteket választunk, melyek érdeklik a gyerekeket és fontos témákat feszegetnek. Ha pedig az érzelmekről, vagy a nehézségekről és azok megoldásáról olvasunk, akkor a gyermekeink is lehetőséget kapnak arra, hogy elgondolkozzanak ezeken, például hogy milyen lehet átélni ezeket az érzelmeket” – mondja dr. Alan Mendelsohn, amerikai gyermekgyógyász, a tanulmány egyik vezető szerzője.
Mendelsohn és kollégái összesen 675 családot vontak be a kutatásba, mely a gyermekük születésétől annak 3 éves koráig tartott. A rendszeres gyermekorvosi vizsgálatok idején videófelvétel készült a családokról, ahogy a szülők olvastak vagy játszottak a gyermekeikkel. A felvételeket később szakemberek elemezték, a szülőket pedig oktatásban részesítették arról, hogy milyen fontos szerepük van a gyermekük korai fejlődésében. Úgy találták, hogy azok a pozitív hatások, melyeket a vizsgálat ideje alatt megfigyelhettek a gyerekeknél, még másfél évvel annak befejezése után is megmaradtak.
Dr. Jefry Biehler, a floridai Nicklaus Gyermekkórház gyermekgyógyászati vezetője szerint ezek az eredmények megerősítik azt a korábbi elképzelést, hogy a közös olvasás hosszú távon is hatással van a gyermekek fejlődésére, így arra is, hogy milyen lesz az iskolai teljesítményük. A szakember azonban felhívja a figyelmet arra is, hogy a szülők közel sem töltenek annyi időt a gyermekükkel (például a meseolvasással), mint néhány generációval korábban.
A kutatás eredményeiről a Pediatrics című szaklapban számoltak be.
(via)
Ez is érdekelhet: