Gyerek

Ezért kell a K-vitamin a gyereknek

A K-vitamin legfontosabb szerepe, hogy befolyásolni tudja a véralvadást, de a csontképző folyamatokban, a csontsűrűségben is nagy szerepe van. Az újszülöttek is megszületésükkor alacsony K-vitamin-szinttel rendelkeznek, ezért azt mindenképp pótolni kell.
2022. December 12.
Újszülött baba fekszik
Kép: Getty Images

A sötétzöld leveles zöldségek, mint a spenót, brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta gazdag K1-vitaminban. A K2-vitamin természetes formában megtalálható az érlelt sajtokban és a túróban. Kis mennyiségben előfordul a húsokban, tojásban is, de a máj és a zöld tea is K-vitamin-forrás.

Nincs teljes egyetértés a mennyiséget illetően, mert a K-vitamin hiányát nehéz előidézni – írja a gyogyhirek.hu cikke. A javasolt adag 0,5–1,0 μg/kg/nap. Az ajánlott mennyiség

  • csecsemőknek 2 μg/nap,
  • gyerekeknek 30–75 μg/nap,
  • 70–100 μg/nap felnőttek számára.

A hiánytünetek

K-vitamin-hiányra utalhat, ha a legkisebb sérülés esetén is lassan áll el a vérzés, vagy a bőrt ért kisebb horzsolás is kékes-feketés nyomot hagy. A gyakori orrvérzés is felhívhatja a figyelmünket hiányállapotra.

Túl lehet adagolni a K-vitamin?

K-vitamin túlzott bevitele általában nem jár mérgezési tünetekkel, de 100 μg-nál nem ajánlott többet bevenni, mert hosszú távon hasi fájdalmat, emésztési zavarokat, nyugtalanságot, emelkedett májenzimértékeket, sárgaságot, májkárosodást, bőrkiütéseket okozhat, valamint növelheti a trombóziskészséget.

Az újszülötteknek K-vitamint kell adni

Az újszülöttek megszületésükkor alacsony K-vitamin-szinttel rendelkeznek. A K-vitamint újszülöttek és csecsemők esetében vérzések megelőzésére és kezelésére használják: a véralvadási rendszer náluk még fejletlen, így úgy nevezett újszülöttkori vérzékenység alakulhat ki. Már a megszületést követő első napon jelentkezhet vérzés, kialakulhatnak bőr- és nyálkahártyavérzések, gyomor- és bélrendszeri vérzések, de súlyos esetben akár agyvérzés is jelentkezhet.

Hogyan kell K-vitamint adni a babának?

Minden babának az újszülöttkori véralvadási rendellenességek elkerülése érdekében szájon keresztül (vagy vénásan) K-vitamint kell kapnia, erre a célra szolgál a szintetikus K1-vitamin, más néven Konakion.  A Konakion receptköteles, ampullás csomagolású, egy ampulla egy dózist (2 mg) jelent.

Szájon keresztül adjuk be a babának a készítményt, legegyszerűbben lefejt anyatejjel összekeverve, a dobozban található fecskendővel vagy kanállal. Arra kell figyelni, hogy az ampullát óvatosan nyissuk ki, mert az élesen törik, és könnyedén elvághatjuk vele a kezünket.

Időre vagy közel időre (36. terhességi héten vagy azután) született, 2500 grammnál nagyobb súlyú újszülöttek születéskor kapják meg az első adagot, majd  4–7 nap múlva már otthon egy másodikat, 1 hónapos korban pedig egy harmadik adagot kapnak szájon keresztül.
Koraszülöttek (36. terhességi hét előtt, 2500 grammnál kisebb súlyú) vagy vérzés szempontjából különösen veszélyeztetett, időre született újszülöttek a Konakiont injekcióként vagy állapottól függően szájon keresztül kapják meg születéskor.

A kizárólagosan anyatejjel táplált babáknak alacsony a K-vitamin-szintje, mivel az anyatejbe kevés választódik ki, ezért javasolt a K-vitamin adása addig, amíg megkezdődik a hozzátáplálás.

A tápszerek kellő mennyiségű K-vitamint tartalmaznak, ezért esetükben nincs szükség pótlásra.

Forrás: gyogyhirek.hu