Gyerek

Ezt tanulják a gyerekek abból, ha gyűjtögetnek

Kövek, kagylók, gallyak kollekciója - ezek tűnhetnek csupán egy halom kavicsnak, botnak, de a kisgyerekek számára ennél jóval többet jelentenek. Azzal pedig, hogy gyűjtögetnek, a kisgyerekek számos készséget is elsajátítanak.
2021. Június 24.
Ezt tanulják a gyerekek abból, ha gyűjtögetnek (Forrás: Getty Images)

Egyáltalán miért gyűjtögetnek a gyerekek?

Ahogy a romper.com portál írja, az egyik fő oka a gyerekek gyűjtögetésének az, hogy ez egy izgalmas, szórakoztató időtöltés. Továbbá az általuk kedvelt és gyűjtött dolgokról még többet megtudhatnak, ez pedig érdekes a számukra.De ahogy Niroshika DeSilva gyermekpszichológus elmondta a portálnak, egyfajta emberi ösztön is a tárgyak gyűjtése. “Az emberi fajok megtanultak vadászni és a túléléshez szükséges ellátmányt összegyűjteni. Hasonlóképpen a gyerekek is egyfajta túlélési stratégiaként gyűjtögethetnek és halmozhatnak fel játékokat” – magyarázta. Tehát a gyűjtemény összekapcsolható a tudatalatti túlélési igénnyel.A gyűjtögetés tehát ösztönös, továbbá biztonságot és kényelmet nyújt a gyerekek számára. DeSilva szerint a játékok gyűjtése hozzájárul a biztonság, az elégedettség és az öröm érzéséhez, egy olyan kényelmi érzéssel, amely együtt jár azzal, ha a fontos és áhított tárgyakat vizuálisan is láthatják és megtarthatják. Emellett a játékok gyűjtése megakadályozza, hogy mások elvigyék ezeket, így gátolja az érzelmi stresszt is.

Milyen készségeket fejleszt a gyűjtögetés?

Személyes felelősségHa megfigyeljük, hogy viseltetnek a gyerekek a gyűjteményük iránt, lenyűgöző, milyen gondoskodást tapasztalhatunk. Ahogy a babycenter.com portál írja, a gyerekek gyakran 5 éves koruk körül mutatnak érdeklődést a gyűjtögetés iránt, és sokan lesznek bizonyos dolgok – legyen szó matricákról vagy éppen kagylókról – elkötelezett gyűjtői 6-8 éves koruk között. Gyakran órákat is eltöltenek a gyűjteményük rendezgetésével, az egyes darabok vizsgálgatásával, vagy éppen azzal, hogy beszélgessenek róla a családdal, a barátaikkal.Rendszerező készségHa van egy halmazunk bizonyos dolgokból, ami folyamatosan bővül is, akkor bizony rengeteg rendszerezésre és szervezésre lesz szükségünk. Ha egy gyerek például plüssállatokat gyűjt, és van több plüsskutyája és -macskája, amiket például az ágyán rendezgetne el, de kap a nagymamájától egy játékzsiráfot is, az lehet, hogy csak az asztalon kaphat helyet, mert nem illik a többihez. Így azt is megtanulhatja, hogyan kategorizáljon.Matematikai készségekAkár valamilyen sportkártyákat, akár köveket gyűjt egy gyermek, biztosan tudja, hány darab van a gyűjteményében, de akár azt is, az egyes alkategóriákból hány darab van, és ha valamiből egy sorozatot lehet összegyűjteni, akkor azt is, mennyi hiányzik még a teljes kollekcióhoz. Sok időt tölthet azzal is, hogy az egyes kategóriákat rendezgeti, méret, forma szerint, vagy ha olyan a gyűjtemény, akkor éppen évszám, sorszám alapján. Ehhez is számolni kell és válogatni.Olvasási készségekEgy dinoszauruszokért rajongó gyermek biztosan tudni akarja, hogy a Tyrannosaurus rex mikor élt a Földön, vagy mely dínók voltak növényevők, és melyek tudtak repülni. Ez okot adhat a könyvtár látogatására, akár tud már olvasni a gyermek, akár a szülei olvasnak fel neki a gyűjteményéhez kapcsolódó ismeretterjesztő könyvekből.

Szociális készségekHa a gyerekek olyasmit gyűjtenek, amit más gyerekek is az óvodai vagy iskolai csoportban, akkor tárgyalhatnak velük a csereberélésről, vagy tippeket adhatnak egymásnak, felhívhatják a figyelmet arra, ha a kollekció egy új darabja jelent meg – ez pedig a szociális készségeket is fejleszti. A gyűjtemények az önbecsülést is fokozhatják, de segíthetnek barátokat is szerezni, például ha egy gyerek új környezetbe kerül, hiszen ezáltal megismerheti a hasonló érdeklődésű gyerekeket.Pénzügyi ismeretek“A gyűjthető tárgyak nagyszerű módját jelentik annak, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan kell bánni a pénzzel” – mondta el Janet Bodnar, a Kiplinger’s Personal Finance magazin ügyvezető szerkesztője, a Dollars&Sense for Kids című könyv szerzője a babycenter.com portálnak. Hozzátette, hogy: “Ha a gyerekeknek kell fizetniük a gyűjteményük darabjaiért a zsebpénzükből, akkor döntéseket kell hozniuk, hogy mennyit költenek – így tanulnak a költségvetésről.”Források: romper.com, babycenter.com