Ha még idejében felismerjük a haragot, felkészültebbek lehetünk arra, hogy le tudjuk hűteni magunkat, konstruktívan elengedhessük ezt az érzést. Ez pedig a gyerekekre is igaz.
Hogyan segíthetünk szülőként a gyermekünknek megtanulni, hogy elkapja, felismerje a dühét, megnyugodni, és a haragot konstruktív módon kifejezni? Szemben a destruktívval, mint például a kiabálás, ajtócsapkodás, lökdösődés és hasonlók.
Maureen Healy a gyerekek érzelmi egészségével foglalkozó szerző és oktató a The Emotionally Healthy Child (Az érzelmileg egészséges gyermek – a szerk.) című könyvéből ajánlott a Psychology Today-en két olyan eszközt, amivel megpróbálhatjuk megfogni az érzelmeket, amikor azok még kisebbek.
Vulkán
Ebben a gyakorlatban magyarázd el a gyermekednek, hogy mielőtt egy vulkán kitör, a vulkanológusok észlelik a jeleket arról, hogy ez megtörténhet. A vulkán hőmérséklete felmelegszik, a talaj megduzzad (vagy el is mozdulhat), és különböző gázok távozhatnak a vulkánból. A vulkán belsejében és környezetében vannak tehát olyan fizikai jelek, amelyek utalnak arra, hogy ki fog törni. Ahogy egy vulkánnál, a harag fizikai jeleit is észlelhetjük a testünkön, mielőtt kitörne. Melyek a te jeleid? Ökölbe szorítod a kezed? Toporzékolsz? Felmegy a pulzusod? Fontos, hogy érzékeld a testedben a növekvő dühöt, hogy megfoghasd, és végül okosan dönthess arról, hogy mit kezdesz vele.
A harag neve
Megérteni, hogy mikor leszel dühös, és ennek nevet adni hasznos lehet. Ez segít egy kis távolságot tartani magunk és a harag között. Tehát, egyszerűen csak érezzük a dühöt – nem pedig mi magunk vagyunk a harag (ami egy finom, de fontos különbség). Ilyenkor lehet a gyermeked ”Vulkán Emma” vagy ”Dühös Dani”, vagy bármilyen maga választott név, ami segít megfognia a frusztrációját, bosszúságát vagy haragját, mielőtt az hatalmassá válik. Amit ezután valamilyen egészséges módon kell elengednie, például kibeszélve magából, naplót írva, sétálva. A cél az, hogy apránként segítse a tudatos döntés felé.