
Kép: Getty Images
Ez a szabály
A 2019-es szabályozás szerint azoknak a gyerekeknek, akik az adott év augusztus 31-ig betöltik a hatodik évüket, szeptemberben iskolába kell menniük. Ha a szülők úgy ítélik meg, hogy jó lenne még egy év az óvodában, akkor felmentést kell kérniük az Oktatási Hivataltól.
Ezt jelenti az iskolaérettség
Az iskolaérettség eldöntése összetett, de jól meghatározott kritériumok szerint eldönthető. Sokan esnek abba a tévedésbe, hogy csak egy terület alapján ítélik meg a gyerek érettségét, például, ha a gyerekünket nagyon érdeklik a betűk és szinte már úgy olvassa össze őket, ahogy egy elsős félévkor, akkor bizonyára megérett az iskolára. Ez azonban csalóka lehet: az iskolaérettség nem az „okossággal” vagy csak az intelligenciával áll összefüggésben. Sokféle területnek kell együttműködnie ahhoz, hogy elmondhassuk, a gyerekünk alkalmas az iskolára.
Itt érdemes megemlíteni, hogy ennek megítélése nagyban függ attól, mi történik az iskola első évében, milyen az átmenet az óvoda és az iskola között. Könnyű belátni, hogy teljesen más képességek szükségesek akkor, ha első osztályban a gyerekek délig vannak iskolában, sokat vannak levegőn, mozognak és keveset ülnek egy helyben mint akkor, ha napi négyszer-ötször 45 percet kell figyelniük, kevés szünettel és kevés futkározással.
Az iskolaérettség kritériumai
Az iskolaérettségnek vannak fizikai, kognitív, érzelmi és szociális területei. Az iskolaérett gyerek:
- magassága körülbelül 120-130 cm, súlya pedig 18-22 kg
- megkezdődött a fogváltás, megváltozik a testarány, megnő az étvágy
- harmonikus a mozgása, például futáskor összhangban van a keze és a lába, nem összevissza kalimpál
- kialakult a szem-, kéz-, láb- és füldominancia
- fejlett az egyensúlyérzéke
- jól ismeri a térirányokat és az idő fogalmát
- feladattudata van
- szabálykövető
- képes 10-15 percig koncentrálni
- önállóan képes öltözni, tisztálkodni, enni
- képes alkalmazkodni és együttműködni
- beszédértése ép
- jó a kudarctűrő képessége