
Fotó: GettyImages
A hasfájás általában nem egy súlyos betegség tünete, hanem egyszerű okokra vezethető vissza, például mosdóba kell mennie a gyermeknek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy félvállról kellene venni a hasfájás problémáját, hiszen komolyabb betegségek is állhatnak a háttérben. Lehet, hogy további kivizsgálásokra, és tartós kezelési módokra van szükség, míg máskor egy egyszerű, vény nélkül kapható gyógyszer is segíthet. Éppen ezért az a legjobb, ha a fájdalom típusára és az egyéb tünetekre összpontosítunk. Ezek segíthetnek azonosítani a problémát.
A hasfájás hosszabb-rövidebb ideig tarthat, de általában néhány órán belül enyhül. Előfordulhat önmagában, de olyan tünetek is társulhatnak hozzá, mint például a láz, hányás vagy hasmenés. A hasfájás jelenthet puffadást, görcsölést vagy szúró fájdalmat. A fájdalom jelentkezhet a hasnak csak egy pontján vagy nagyobb területén: jelentkezhet a gyomorban, belekben, az alhasban, a bordaívek alatt stb.
A diagnózis felállítását nehezítheti, hogy a gyerekek sokszor nem tudják pontosan meghatározni, hogy hogyan és hol fáj a hasuk, egyszerűen csak hasfájásra panaszkodnak. Minél kisebbek, annál nehezebben tudják megfogalmazni a részleteket.
A hasfájás két típusa
A hasfájást alapvetően két nagy csoportba sorolhatjuk – felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt –, így beszélhetünk akut, azaz újonnan jelentkező, valamint krónikus, azaz folyamatosan visszatérő vagy huzamosabb ideje fennálló fájdalomról. Az alábbiakban a leggyakrabban előforduló problémákat vesszük sorra.
Az akut hasfájás okai
- Emésztési zavarok: Bizonyos ételek fogyasztásától, például a zsíros vagy savas ételektől könnyen kialakulhat hasfájás, de a túl gyors evés vagy szénsavas italok fogyasztása is okozhat kellemetlenséget.
- Székrekedés: Lehet, hogy gyermeke hasa azért fáj, mert egy ideje nem volt székletürítése. Ez esetben görcsölhet a hasa, puffadtnak tűnhet.
- Gasztroenteritisz: Többféle vírus és baktérium okozhat gasztroenteritiszt vagy “gyomorrontást”. A norovírus az egyik ilyen vírus, ami a gyomor és a belek gyulladásához vezet. Gyermeke émelygést érezhet, vagy azt mondhatja, hogy hánynia kell. Alsó hasi görcsök is jelentkezhetnek hasmenéssel együtt.
- Epekő
- Hasnyálmirigy-gyulladás
- Petefészekhez kapcsolódó betegségek: ez főleg serdülőkor környékén érinti a lányokat
- Vakbélgyulladás: Amennyiben az akut fájdalom 2 éves kor felett jelentkezik és a gyermek a köldök körüli terület fájdalmára panaszkodik, akkor a háttérben vakbélgyulladás is állhat. Jellegzetessége, hogy a fájdalom később a has jobb alsó területén összpontosul.
- Trauma: Ha a gyermek aznap elesett vagy kisebb baleset érte, mindig számoljunk ezzel a lehetőséggel is.
- Pszichés okok: Különösen óvodás- és iskoláskorban jellemző például a köldök környékén jelentkező fájdalom, aminek a hátterében nagyon gyakran egyszerű pszichés okok állnak. A legtöbb gyermek ugyanis nehezen viseli a stresszhelyzeteket és a környezetváltozást, amire belső feszültséggel reagál a szervezetük. Ennek az egyik tünete lehet a hasfájás, ami jellemzően akut módon jelentkezik és mindig hasonló időpontokban, például csak óvodába vagy iskolába indulás előtt panaszkodik rá a gyerek, esetleg esténként, lefekvés előtt.
Krónikus hasfájás okai
- Reflux: Csecsemőknél vagy a kisebb gyermekeknél visszatérő hasfájás esetén a reflux gyanúja is felmerülhet.
- Irritábilis bélszindróma: A nagyobbaknál jellemzően inkább az irritábilis bélszindróma vagy valamilyen gyulladásos bélbetegség kerül a vizsgálatok középpontjába, mert a refluxot a tünetei miatt korábban feltárták volna.
- Laktózintolerancia
- Cöliákia (gluténérzékenység)
- Fruktóz malabszorpció: Ez nem más, mint egy kellemetlen felszívódási zavar, ami kisebb gyermekeknél is előfordulhat. Sok esetben átmeneti állapot, és különösen túlzott gyümölcscukor fogyasztását követően jelentkezik.
- Epebetegség: Amikor a hasfájás a jobb vállba sugárzik ki, ilyenkor jellemzően epebetegség állhat a többnyire krónikus panaszok mögött.
Mikor jelentkezik a fájdalom?
Sokat elárulhat a problémáról, ha be tudjunk azonosítani, hogy milyen szituációkban, milyen tevékenységek során fokozódik a hasi fájdalom.
- Légzés: Az ilyenkor jelentkező hasi fájdalom gyakran utalhat tüdőgyulladásra.
- Vizeletürítés: Az ekkor tapasztalt hasi panaszok húgyúti fertőzésre engednek következtetni.
- Székletürítés: Vírusok jelenlétére, esetleg bélgyulladásra gondolhatunk.
- Étkezés: Amennyiben a gyermek evés közben panaszkodik hasfájásra, vagy azt követően érzékeli a fájdalmat, akkor a probléma oka refluxbetegség, de akár gyomorfekély is lehet. Ilyen esetekben fontos nagyon odafigyelni a körülményekre, mert könnyen előfordulhat, hogy a gyermek egyszerűen túl sokat evett, és mindössze ez áll a hasfájás hátterében, azaz elegendő egy kis diéta és némi mozgás a gyógyuláshoz.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Amennyiben akut hasfájásról van szó, és a gyermeknek nincsenek túl nagy fájdalmai, akkor érdemes várni egy kicsit, mielőtt gyermekgyógyász segítségét kérjük.
Túlzottan heves reakciók esetén azonban fontos időben orvoshoz fordulni. Ennek a jele például, ha a gyermek arca már eltorzul a fájdalomtól, bőre sápadttá válik, erőteljesen verejtékezik vagy nagyobb életkorban is hangosan sír. Ezeknél a tüneteknél minden esetben súlyosabb elváltozásokat feltételezhetünk.
Lényeges, hogy a hasfájós gyermeket nem szabad etetni, csak itatni. Ez azért fontos, mert sok esetben segíti a gyomor természetes regenerációját, másrészt ez lehetővé teszi a minél gyorsabb műtéti beavatkozást, ha erre lenne szükség.