Gyerek

Hat játék a kisgyerekkel, ami fejleszti a memóriát

Néhány egyszerű memóriafejlesztő játékötlet otthonra, szabadtérre és amikor úton vagytok.
2023. December 01.
memóriajáték
(Kép forrása: Getty Images)

Keresd meg a párját!

A legismertebb memóriajáték a vizuális megfigyelést fejlesztő kártyás játék, amiben meg kell találni az egyes lapok párját. A pakliban található összes lapot keverjétek össze alaposan, majd fordítsátok képpel lefelé. A játék célja minél több párt megtalálni. Természetesen számos mintával árulják ezeket a lapokat, de akár saját verziót is nyomtathatsz, a gyermeked érdeklődési körének megfelelően.

A játékot úgy is játszhatjátok, hogy nagyobb képeket nyomtatsz, amiket a padlón helyezel el, különböző pontokon, így a mozgást is bele tudjátok vinni.

Hova rejtettem?

Ez a játék is egy jól ismert klasszikus, amihez csupán három egyforma csészére/papírpohárra lesz szükség és egy üveggolyóra vagy babszemre, mandulára. Először mutasd meg a gyermekednek, hogy egyik csésze alatt sincs semmi, majd az egyik alá tedd be a babszemet/játékgolyót. Ezután mozgasd ide-oda a csészéket, cseréljenek helyet egymással néhányszor. Emlékszik rá, hova tetted a babot/játékgolyót?

Ha már nagyon ügyes ebben a játékban, akár nehezítheted több csésze hozzáadásával vagy azzal, hogy gyorsabban mozgatod ezeket.

Mi hiányzik?

Gyűjts össze néhány tárgyat a lakásból – érdemes annyit, hogy ne legyen túl könnyű a játék, de túl nehéz sem –, majd tedd ezeket a földre vagy az asztalra. Ezután mutasd meg a gyermekednek a tárgyakat, majd takard le azokat. Játszhattok úgy, hogy fel kell idéznie, mi van a takaró alatt – ekkor egyesével vedd ki azokat a tárgyakat, amiket már kitalál –, és úgy is, hogy te veszel ki egy-két tárgyat a kupacból, és utána újra megmutatod azt, a gyermekednek pedig rá kell jönnie, hogy mi hiányzik. Ez a játék remekül fejleszti a vizuális memóriát.

Közlekedési lámpa

Ezt a játékot érdemes a kertben játszani. Találjátok ki, milyen színek tartoznak az egyes „lámpaszínekhez” – például a zöldnél futni vagy ugrálni kell, a sárgánál sétálni, a pirosnál megállni, majd instrukcióként mondd neki a színeket egymás után. Ahogy egyre ügyesebb lesz, bevehetsz a játékba további elemeket, mint például a körforgalom, amikor meg kell pördülnie, vagy a zsákutca, amikor vennie kell egy fordulatot, és az ellentétes irányba menni stb.

Ez a játék úgy segíti a memóriát, hogy a mozgáshoz kapcsolja az egyes utasításokat, így emlékezni kell arra is, hogy mit jelent egy-egy szín, mi tartozik hozzá, és utána arra is, hogy milyen mozgást kell végrehajtani.

Telefonos játék

Ezt a játékot többen érdemes játszani a családdal, de nagyobb gyerektársasággal is érdemes kipróbálni. Üljetek körbe, majd valaki találjon ki egy üzenetet, és ezt súgja meg a mellette ülőnek, ő pedig annak, aki mellette ül, és így tovább, majd a legutolsó mondja el hangosan az üzenetet. Megegyezik a végső az elsővel?

A nyaralásra magammal viszek…

Ez a játék jól jöhet az autóban is. A játékban van egy képzeletbeli nagy bőrönd, amibe mindannyian „pakoltok”. Az első játékos mondjon egy dolgot, amit becsomagolt a bőröndbe, a következő ismételje el az ő tárgyát, majd adjon hozzá még egyet, a harmadik ismételje meg az előző kettőt, és úgy adjon hozzá még egy tárgyat… Mennyi tárgyra emlékeztek?

Kapcsolódó cikk
játék
Memóriatréning

(Források: empoweredparents.co, curiousworld.com)