A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke, Havasi Katalin az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, hogy a 12 felettiek oltása nagyon fontos, ezért is igyekszik az Egyesület minél több szülőt tájékoztatni a védőoltásról.
A járványadatok javulásával kapcsolatban elmondta, hogy hamis biztonságérzetet ad a számok javulása. A HGYE elnöke úgy fogalmazott, hogy amíg “sok felnőtt nincs beoltva és a felnőttek között cirkulál a vírus, minden egyes vírusszaporodás egy lehetőség a mutációra. Ezért sajnos megvan a lehetősége és a kockázata annak, ha az ősz bekövetkeztéig nem történik nagyobb számú oltás, hogy egy következő hullám érkezik.” Szerinte ha a nyári szünetet mindenki arra használná, hogy védettséget szerezzen, akkor ősszel nem kellene a gyerekeket otthon tartani és karanténba zárni. Ez azért is fontos, mert kutatások bizonyítják, hogy súlyos károkat okozott a gyermekek pszichés állapotában a karantén. “Egyelőre én semmilyen biztosítékot nem látok arra, hogy ha nagy számú oltás nem történik a nyáron, akkor megússzuk az őszt és a telet járványhullám nélkül” – fogalmazott Havasi Katalin.
A nyaralással, nyári táborokkal kapcsolatban a HGYE elnöke elmondta, hogy bármilyen tünetre figyelni kell, olyanokra is, amelyekre korábban csak legyintettünk, pl. torokkaparásra, náthára, hasmenésre, hasfájásra, mert nem tudhatjuk mi húzódik meg a mögötte. Havasi úgy fogalmazott, hogy ezeknél az enyhe tüneteknél is akkor gondolkodik felelősen a szülő, ha nem viszi a gyereket közösségbe, táborba. Nem tudhatjuk, hogy egy ilyen enyhe tünet vagy egy kis hasfájás, enyhe hasmenés mögött nem koronavírus-fertőzés húzódik-e meg, és akár a gyerek közösségben is továbbadhatja – fogalmazott a HGYE elnöke.
A fényvédelemről Havasi Katalin elmondta, hogy a bőr védelme azért nagyon fontos, mert a bőrt érő ultraibolya-sugárártalom az évek során összeadódik, a többször leégett bőr védekezése romlani fog, így hajlamos lesz a bőrrák kialakulására. Fontosnak tartotta felhívni a figyelmet a hőleadás biztosítására, a kiszáradás és a hőpangás megelőzésére, azaz a rendszeres folyadékfogyasztás fontosságára. Legalább két-három liter folyadékot igyanak meg a gyerekek naponta, különösen, ha kint, napsütésben, melegben szaladgálnak, sportolnak. Pici babáknál pedig érdemes gyakran megkínálni őket folyadékkal. Nyáron a napszúrás ellen is védekezzünk: fehér sapkával, hajbenedvesítéssel, hűsítő fürdővel, párakapuval. Minél kisebb a gyermek, annál bizonytalanabb a hőháztartása, annál fontosabb ezekre odafigyelni – összegezte a HGYE elnöke.
A karantén gyerekekre gyakorolt hatásáról Havasi Krisztina elmondta, hogy több szempontból is jelentősen befolyásolta a pszichés fejlődésüket, a szocializációjukat, a személyes kapcsolataikat és a félelmeiket is. “Vannak gyermekek, akik félnek kilépni az utcára, mert annyira félnek a vírustól” – mutatott rá a HGYE elnöke.
A kevesebb mozgás növelte az elhízást, csökkentette az állóképességüket. A poszt-Coviddal kapcsolatban Havasi Katalin elmondta, hogy az akut betegség lezajlása után olyan szövődményei maradnak, amelyekről még nem pontosan tudjuk, hogy mennyi idő alatt fognak elmúlni vagy elmúlnak-e. “Az idegrendszert is megtámadhatja ez a vírus, de a fáradékonyság, gyengeség, izomgyengeség vagy egyszerűen rossz kedély mellett akár tanulási nehézségeket, depressziót is eredményezhet.” A HGYE elnöke hozzátette, hogy a poszt-Covid szindróma is csak a védőoltással előzhető meg.
Az interjúban szóba került a HPV-oltás is, erről a HGYE elnöke elmondta, hogy mindenkit arra biztat, hogy éljen a lehetőséggel és kérje a 12. évét betöltött gyerekének (lánynak és fiúnak egyaránt) az ingyenes oltást. A HPV-oltással hosszú évekre védettség szerezhető, ha a fiúk és a lányok is be lesznek oltva, akkor az ő generációjukban már eltűnhet a súlyos megbetegedés.
Forrás: Infostart.hu