Gyerek

Hódít a trend, ami megváltoztatja a gyerekek felelősségtudatát

Vajon mitől alakul ki egy gyerekben a felelősségtudat és miért kerül elő olyan sokszor mostanában ez a kérdés?
2025. Február 27.

A gyerekek fejlődésével foglalkozó kutatások alátámasztják, hogy a következmények megélése segíti a gyerekeket az önszabályozásban, a felelősségtudat és a függetlenség kialakulásában. Az angol nyelvben erre, vagyis a nevelés egy módszerére külön mozaikszó is van a FAFO (nem bontjuk ki, hogy milyen szavak kezdőbetűiből áll, mert nem szalonképes minden kifejezés), ami nagyjából annyit jelent, hogy a tetteknek következménye van, ezért válaszd meg jól, mit cselekszel. A módszer lényege, hogy a folyamatos szülői beavatkozás helyett a gyerekek valós tapasztalatokból tanuljanak.

Család, anya, apa, két kislány elindul reggel otthonról iskolába, óvodába

Fotó: Getty Images

Nézzünk egy példát: hideg van odakint, de a gyerekünk nem hajlandó belátni, hogy kabátot kell felvennie. Mondhatjuk, hogy de márpedig addig nem lépünk ki a házból, amíg nincs rajta kabát, veszekedhetünk, parancsolgathatunk, de választhatjuk azt is, hogy kivisszük a gyereket a hidegbe egy percre, akkor maga tapasztalja meg, hogy mennyire hideg van, és így képes elfogadni a kabátot, sőt belátja, hogy tényleg szüksége van rá.

A FAFO egyáltalán nem új keletű találmány, annyi történt csupán, hogy Kylie Kelce, a Super Bowl bajnok Jason Kelce felesége, aki meglehetősen ismert személy az Egyesült Államokban, egy podcastban beemelte a témát és megosztott egy történetet arról, ők hogyan alkalmazzák ezt a gyerekünknél: a fentebb már leírt kabátos esetet mesélte el. Náluk ez bevált, ahogy egyébként rengeteg más szülőnél is, aki nem akar sem hatalmi harcokat, sem veszekedést a gyerekével.

Persze ez rengeteg helyzetre alkalmazható, minden olyasmire, aminek a megtapasztalása nem árt e gyereknek, nem okoz neki sérülést, stb.

A kulcs, hogy autonómiát biztosítunk a gyereknek, miközben szelíden irányítjuk a helyzetet, de végül a saját belátásaként és döntéseként élheti meg, hogy a dolgoknak vannak következményeik. Az a gyerek, aki egy szál pólóban fél percet áll a hidegben, valószínűleg gyorsan ráébred, hogy nem járható út kabát nélkül kimenni télen.

Zsörtölődés helyett a szülők hátrébb lépnek és hagyják, hogy a gyerekeik megtapasztalják a döntésük hatását és azt is, hogy képesek megoldani egy helyzetet, sőt, hogy változtathatunk az eredeti elképzelésünkön. De nagyon fontos kiemelni, hogy ez csak olyan helyzetekben működhet, ami a gyereket nem teszi ki veszélynek.

(Mother.ly)