Az iskolakezdési támogatás tankötelezettséghez kötött, az általános iskolai vagy középiskolai tanévet 2018. szeptemberében kezdő gyermekek után adható. A tanévkezdést megelőző 60. naptól adható az év végéig.
Iskoláztatási támogatás adható:
- a saját háztartásban nevelt gyermek vér szerinti, vagy örökbe fogadó szülője,
- a saját háztartásban nevelt gyermek szülőjével együtt élő házastárs
- az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van (a fentiek elnevezése együttesen: szülő)
- a szülővel együtt élő élettárs, ha az ellátással érintett gyermekkel életvitelszerűen együtt él és a szülővel élettársként legalább egy éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja,
- a nevelőszülő, a gyám
- akinél a gyermeket a Gyvt. alapján ideiglenes hatállyal elhelyezték,
- a gyermekotthon vezetője a gyermekotthonban nevelt,
- a javítóintézet igazgatója vagy a büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka a javítóintézetben nevelt, vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő, és gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre tekintettel,
- a szociális intézmény vezetője az intézményben elhelyezett gyermekre tekintettel
- a gyámhivatal által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban megjelölt személy.
Az iskolakezdési támogatást a munkáltató adhatja annak a munkavállalónak, aki a családi pótlékra is jogosult, vagy ezzel a szülővel egy háztartásban élő házastárs.
Kedvezményes adózással a minimálbér 30 %-a adható. 2018-ban ez 41 400 Ft (138 000 x 30 %,) ez után 34,22 % a közteher. Korlátlan összegben adható 40,71 % közteher megfizetésével.
A kizárólag utalvány formájában adható juttatás tankönyvre, taneszközre, ruházatra költhető.
Saját jogon is lehet igényelni speciális esetekben, pl. ha mindkét szülő elhunyt. Ilyen esetben a lakóhely szerinti önkormányzatnál lehet igényelni a támogatást.
Saját jogon kérheti az
- akinek mindkét szülője elhunyt,
- akinek a vele egy háztartásban élő hajadon, nőtlen, elvált, vagy házastársától különélő szülője elhunyt,
- aki kikerült a nevelésbe vétel alól,
- akinek a gyámsága nagykorúvá válása miatt szűnt meg,
- aki a vér szerinti, örökbe fogadó szülőjével, nevelőszülővel, gyámmal nem él egy háztartásban,
- a gyámhivatal szülői ház elhagyását engedélyező határozata szerint az iskoláztatási támogatást a nagykorúvá válása előtt is részére folyósították.
- Kapcsolódó cikkeink: