Kiütések, foltok, csalánkiütés a naptól
Ilyen kellemetlen tüneteink jelentkezhetnek, ha bőrünk érzékeny a napfényre. Nem is feltétlenül kell hozzá egy egész napos strandolás, a kiütéseket akár már az enyhe tavaszi nap is előcsalogathatja. Nyáron azonban, mivel többet tartózkodunk a napon, a tünetek is gyakrabban jelentkezhetnek. A megelőzésben persze a legfontosabb a napfény kerülése, ám ha nem szeretnénk a nyarat a lakásban tölteni, segíthetnek a célzott bőrproblémára kifejlesztett napvédő krémek. Ezeket még árnyékban is nagyon fontos használni, hiszen ott is elegendő UV sugárzás éri a bőrünket ahhoz, hogy a tünetek megjelenjenek.
Gyógyszerek, kémiai- és illatanyagok
Fotoallergia esetén bizonyos gyógyszerek szedése, vagy naptej és egyéb kozmetikumok váltanak ki kellemetlen tüneteket, a napfény hatására. A gyógyszerek közül nagyon gyakran az antibiotikumok, vagy a vérnyomáscsökkentők szedése mellett jelentkeznek panaszok. A napfény hatására a bőrön napégéshez hasonló bőrelváltozás, bőrpír, csalánkiütés, viszketés és duzzanat jelenik meg. Ilyen esetben antihisztamin és gyulladáscsökkentő krémek segíthetnek csökkenteni a tüneteket.
A medence vize is tüneteket okozhat
Irritatív ekcéma, egyfajta fokozott érzékenység, ha valakinél a medence fertőtlenítéséhez használt klór hatására ekcémaszerű tünetek jelentkeznek. Rendszerint a nagy koncentrációban jelenlévő klór vagy a hosszabb ideig tartó érintkezés váltja ki a tüneteket. Jellemzően az ekcémás, vagy atópiás – nagyon száraz bőrű – személyek eleve érzékenyebbek a klóros vízre, náluk még gyakrabban jelentkeznek ilyen panaszok strandolás után. A tünetek kezelésében gyulladáscsökkentő krémek és antihisztamin segíthet. A megelőzésnél fontos fürdőzés előtt a bőr gondos ápolása hidratáló testápolókkal.Kapcsolódó cikkeink:
- Aki ekcémás, így induljon strandolni
- Így kerülheted el az intim fertőzéseket nyáron
- Napvédelem kicsiknek
Forrás: Dermatica