Gyerek

5 képernyőszabály, amit taníts meg a gyerekednek

Az egyik legfontosabb feladat megtanítani a gyerekeket a biztonságos internethasználatra és az alapvető képernyőszabályokra. Ebben segít a szakértő.
2023. Április 05.
kisgyerekek interneteznek, tablettel, képernyőszabályok
Fotó: Getty Images

Az, hogy mennyit lehet képernyő előtt a gyerek, minden család maga dönti el, és elég széles skálán mozoghat, kinek mi az elfogadható. Azonban a képernyő, pontosabban az internet használatának vannak alapvető, figyelmen kívül nem hagyható szabályai, amelyeket mindenképp meg kell tanítanod a gyereknek akkor is, ha csak elvétve netezik, és akkor is, ha magabiztosan használja például a Youtube-ot. És nem, nem ér rá minderről majd kamaszkorban beszélgetni vele!

Persze ne hosszas, világmegváltó beszélgetésekre gondolj – ez a kamaszoknál sem igazán működik, a kisebbeknél pedig pláne nem hatásos. A Nurturedfirst Instagram-oldal terapeuta szakértője, Jess szerint érdemes inkább az egyszerű, világos szabályokra szorítkozni, és aztán ezekről lehet spontán beszélgetni (vagy nem annyira spontán, de nem is erőltetve).

Ne félj!

Sok gyerekkel került kapcsolatba a praxisában, akik az interneten velük szembe jövő, számukra felkavaró, nehézségeket okozó tartalom miatt szorultak segítségre. Ami közös volt a szüleikben: szégyellték magukat, vagy féltek, például mert nem voltak tisztában az internetes jelenlét kockázataival, vagy tévesen hitték bizonyos appokról, hogy biztonságosak a gyerekek számára. És az is gyakori, hogy féltek szabályokat állítani a gyerek elé, mert attól tartottak, hogy kiborul miatta. És ez ahhoz vezetett, hogy a korukhoz képest túl sok „technológiai szabadságot” kaptak a gyerekek. Világosabban: internetes zaklatás (cyberbullying) zaklatás, online szexuális zaklatás vagy kihasználás áldozatai lettek, esetleg pornográf tartalmakkal találkoztak. Így kimondva már elég egyértelmű, hogy szükség van a szabályokra, ugye? Még akkor is, ha a gyerek először kiakad tőlük – ezek egyszerűen szükségesek, és nem képezhetik vita tárgyát, az ő biztonságuk érdekében. Mutatjuk azt is, pontosan milyen szabályokat javasol a terapeuta szakértő.

1. Csakis felügyelet mellett

Ha saját eszközön játszik, internetezik a gyerek, akkor megkönnyíti az ellenőrzést az alapvető biztonsági beállítások használata. Ügyeljünk arra, hogy minden applikációnál válasszuk a Kids safe módot (vagy ahogy épp ott hívják a gyerek számára is biztonságos beállítást). Állítsuk be azt is, hogy az ellenőrzésünk nélkül ne tölthessen le semmit, és ne nyúlhasson bele a beállításokba. Ha a mi telefonunkat, laptopunkat, tabletünket használja, nem mindegyik beállítás oldható így meg. Ezért legyen alapvető szabály, hogy ne vonuljon el az eszközzel, használja ott, ahol ott vagyunk mellette, a nappaliban például.

2. A chat tilos

A különböző játékok chat-beállításait érdemes úgy beállítani, hogy a kisebb gyerekek ne tudják ezt arra használni, hogy idegenekkel csevegjenek. Erről beszéljünk is velük, mondjuk el, hogy ahogy az utcán sem állunk le idegennel beszélgetni, és nem mondunk el neki semmilyen infót magunkról, a családunkról, a lakóhelyünkről, úgy ez online sem oké. Ha beszélni szeretne a barátaival, hívja fel őket inkább telefonon, videochaten, a kisebbeknek a chat erre sem javasolt.

3. Bármit elmondhatsz

Tudatosítsuk a gyerekben, hogy ha valami kellemetlent, zavarót lát, azt nyugodtan elmondhatja nekünk, vagy egy megbízható felnőttnek (egyezzünk meg abban, ki számít nekünk és neki egyaránt megbízható felnőttnek). Nem lesz megszidva, megbüntetve, a lényeg, hogy mesélje el, ha valami felkavarja. Ugyanez igaz arra is, ha valaki képeket küldözget neki, vagy őt kéri erre: mesélj el. Nem kerül bajba miatta, de fontos, hogy erről tudjon a környezetében levő felnőtt.

4. Fotót soha

Nem csak az nincs rendben, ha valaki fotó küldésére kéri őt, az sem, ha ő maga akar fotót készíteni róla – a határok nagyon súlyos átlépése, ha egy idegen felnőtt akar fotót készíteni róla. Fontos, hogy szóljon, ha ilyesmi történne.

5. Csekkoljunk előre

A legerősebb biztonsági beállításoknál is jobb, ha a gyerek csak előre ellenőrzött tartalmat néz. Vagyis nem a Youtube-ot böngészi, hanem a szülők által előre összeállított playlistből választhat meséket, filmeket. (De ha már Youtube, akkor legalább a Kids Youtube legyen, odafigyelve a beállításokra…)

A szakértő ahhoz is ad tippeket, hogyan lesz a legegyszerűbb bevezetni ezeket a szabályokat. Szerinte a gyerekek könnyebben fogadják őket, ha:

  • amennyire lehet, az ő véleményüket, érzéseiket is figyelembe veszik az otthoni szabályok megalkotásában
  • a megadott kereteken belül rendelkeznek döntési szabadsággal
  • úgy érzik, nyugodtan fordulhatnak a szüleikhez, ha nem érzik magukat biztonságban, vagy hibát követtek el

Ez egy olyan dolog, amiben megéri következetesnek lenni, még akkor is, ha sok esetben nem könnyű.

Forrás: Nurturedfirst