Gyerek

Koronavírus: krízisvonal és online távkonzultáció

Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar krízis specializációjának szakemberei és a Doktor 24 pszichológusai/pszichiáterei már fogadják a koronavírus-járvány okozta lelki/mentális megterhelések miatt segítségre szorulók hívásait.
2020. Április 03.
Koronavírus: krízisvonal és online távkonzultáció (fotó: Getty Images)

A Doktor24 Egészségközpont ugyanakkor összesen 18 szakterületen több mint 40 orvossal indítja online (videó) vizit/távkonzultációit, hogy a kezelt páciensek folyamatos kontrollja, valamit a betegek jelen helyzetben megoldható ellátása biztosított legyen.

Egy tapasztalt team, pszichoterapeutákból és pszichiáterekből álló közössége segít mostantól a személyes, a családban, párkapcsolatban kialakult konfliktusok kezelésben. A Doktor24, valamint az ELTE PPK krízis specializációjának szakemberei az egyetem szupervíziója mellett krízisvonalon, illetve online távkonzultáció keretében nyújtanak terápiás segítséget az esetlegesen kialakuló egyéni, illetve családi válságok megelőzéséhez, megoldásához, a szorongások, a tehetetlenség vagy a kilátástalanság okozta belső félelmek oldásához.

“A krízisállapot önmagában nem betegség, de betegséghez vezethet. Ezért érdemes időben segítséget kérni az erőforrásaink mozgósításához”- hangsúlyozza Kissné Viszket Mónika egyetemi adjunktus, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai karának oktatója, aki szerint a krízisintervenció olyan speciális segítség, amelynek jellemzője az azonnali beavatkozáson túl a páciens stabilitásának visszaállítása, és mindezek hátterében az önbizalom, önelfogadás növelése.

A Doktor24 szakorvosi, szakpszichológusi/pszichiátriai teamje, valamint az ELTE krízis specializációjának szakemberei az együttműködés keretében összetett, testi panaszokat mutató kórképek esetén is komplex segítséget igyekeznek nyújtani a hozzájuk. fordulóknak. “Minden szakemberünk rendelkezik klinikai, kórházi tapasztalattal, ezért a krízishelyzetek nem teljesen ismeretlenek számukra. Szükség esetén pszichiátereinket vagy egyéb szakorvosainkat is be tudjuk vonni az ellátásba, vagy lehetőségünk nyílik konzultálni velük” – mondja Dr. Spányik András a Doktor24 járóbeteg rendelésének orvosigazgatója.

A pszichiáterek, gyermekpszichiáterek, klinikai szakpszichológusok, család- és párterapeuták, valamint pszichoterapeuták mellett, 16 további szakorvosi területen dolgozó orvosok (például allergológus, tüdőgyógyász, belgyógyász, kardiológus, neurológus, endokrinológus, gyermekgyógyász, gyermek-gasztroenterológus) segítenek a páciensek ellátásban online (videó) távkonzultáció keretében. Mivel a koronavírus járványügyi helyzete miatt a nem sürgős vizsgálatok, beavatkozások, illetve műtétek elvégzését rendelet korlátozza, a személyes orvos-beteg találkozások jelenleg online (videó) konzultáció keretében jelenthetnek segítséget a kezelt illetve tanácsadásra váró pácienseknek.

“Olyan helyzetekben kerülünk krízisbe, mikor kénytelenek vagyunk számunkra kedvezőtlen körülményekkel szembenézni, ezeket sem megoldani, sem elkerülni nem lehet, ezek fenyegető közelsége betölti a gondolatainkat, és úgy érezzük, eddigi megküzdési eszközeink nem alkalmasak vagy nem elegendőek a helyzet kezelésére” – magyarázza Kissné Viszket Mónika egyetemi adjunktus, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai karának oktatója.

A krízisvonal az alábbi élethelyzetekben nyújthat segítséget:

– félelmek leküzdésének megsegítése – amikor a félelmeken nehéz lenne egyedül átlendülni (megélhetés, megbetegedéstől való félelem, mások megfertőzése, szülők iránti aggodalom, betegség tünetei miatti érzett aggodalom, stb.),

– ha nehézségeket élünk meg az otthoni munkavégzésre átállással kapcsolatban,

– ha nehezen viseljük a szeparációt a szeretteinktől, vagy ennek bekövetkezésétől tartunk,

– ha felerősödtek párkapcsolati konfliktusaink,

– ha gyermekekkel kapcsolatos és a család működését érintő nehézségekhez keressük a megoldásokat,

– ha aggasztó gondolatok akadályozzák alvásunkat vagy napi tevékenységünket,

– ha úgy érezzük, hogy egyedül nehéz megküzdeni a magányosság, az elszigeteltség az unalom érzésével, netán reménytelennek érezzük a helyzetet,

– ha döntésképtelennek érezzük magunkat,

– ha korábbi rossz élményre, tapasztalatra emlékeztet a kialakult helyzet,

– feszültségek csökkentésére nem találunk megfelelő utat,

– vagy ha a stressz kezeléséhez keresünk szakértői útmutatást.

Forrás: Doktor24 Egészségközpont