Egy több mint 500 újszülött MRI-felvételeit tartalmazó adatbázis vizsgálatával a Cambridge-i Egyetem Autizmuskutató Központjának kutatása újabb bizonyítékokat mutatott fel arra, hogy az emberi agy szerkezetében már a születéskor megfigyelhetőek a nemi különbségek, írja a Qubit. A fiúgyerekek agyának térfogata (még a születési súllyal arányosítva is) nagyobb a lányokénál, a lányok agyában kiterjedtebb a szürkeállomány a fiúk több fehérállományához képest. A szürkeállomány az információk feldolgozásában, a memória és az érzelmek szabályozásában játszik szerepet, míg a fehérállomány többek között a koordinációt segíti, illetve a tanulási folyamatokat könnyíti meg.
„Kutatásunk egy évszázados kérdést válaszol meg: vajon különbözik-e a férfi és női agy már a születés idején? Azt tudjuk, hogy az idősebb gyerekek és a felnőttek esetében vannak nemi különbségek az agyban, de eredményeink azt mutatják, hogy ezek már az élet legkorábbi napjaiban is jelen vannak” – mondta a Biology of Sex Differences szakfolyóiratban közzétett tanulmány vezető szerzője, Yumnah Khan.
A kutatók szerint a korán kimutatható eltérések részben a születés előtti agyfejlődés során jelentkező biológiai nemi különbségeket mutatják, amelyek aztán a környezeti tapasztalatokkal együtt alakítanak ki később további nemspecifikus különbségeket.
A kutatóközpont munkatársai hangsúlyozzák, hogy a kutatásban észlelt különbségeket nem lehet megfeleltetni az összes egyénre vonatkozóan, hanem csak akkor láthatók, ha fiúk és lányok csoportjait hasonlítják össze.
Simon Baron-Cohen intézetigazgató szerint a megfigyelt különbségek „nem azt jelentik, hogy a férfiak és a nők agya jobb vagy rosszabb lenne, ez csak a neurodiverzitás egyik példája”.