Gyerek

Mikor és hogy csillapítsuk a gyerek lázát?

A lázat nem kell feltétlenül csillapítani, csak ajánlott néhány esetben. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a lázról és arról, ha feltétlenül muszáj, hogyan csökkentsük.
2025. Február 07.
lázas gyerek

Kép: Getty Images

Láz: veszélyes?

Ma már nem gondoljuk azt, hogy a lázat mindenáron csillapítani kell. A láz önmagában nem veszélyes, a szervezet természetes védekező mechanizmusa a fertőzésekkel szemben. A legtöbb esetben a láz a gyógyulási folyamat része. Nincs szükség automatikus lázcsillapításra, gyerekeknél sem, mivel a láz segít a kórokozók elpusztításában. Csak akkor csillapítsuk, ha kellemetlenséget okoz, a gyerek rosszul viseli.

A láztól való félelem valószínűleg még abból az időből jön, amikor a láz halálos betegségek kísérő tünete volt, így összekötötték a lázat a halálos kimenetellel.

A láz gyakran vírusos fertőzések, például nátha vagy influenza kísérő tünete. Súlyosabb problémák ritkán állnak mögötte, de ha más aggasztó tünetek is jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni. Fontos tehát figyelni és nem automatikusan gyógyszert adni.

Hónaljban mért értékeknél

  • 37-38 Celsius-fok között beszélünk hőemelkedésről,
  • 38-39 fok között mérsékelt lázról,
  • 39-40,5 Celsius-fok között magas lázról,
  • 40,5 felett pedig igen magas lázról.

Magas láz esetén csecsemőknél nagyobb az esélye komoly szövődmények – pl. szepszis – kialakulásának, ezért a lázas kisbaba megfigyelése, kivizsgálása és ellátása kórházi feladat.

38 Celsius-fokig hőemelkedésről beszélünk. Ilyenkor elegendő, ha megszabadítjuk a kicsit ruháitól, takaróitól, és sok folyadékot itatunk vele. A tiszta víz, a szénsavmentes ásványvíz, a gyümölcslé a legjobb választás. Ha még szopik, gyakrabban kínáljuk tejjel.

Mikor kell lázat csillapítani?

A 3 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél 38°C fölött meg kell kezdenünk a lázcsillapítást. Ha baba, gyerek idősebb, mint 3 hónap és fiatalabb mint 6 hónap, akkor a szakmai ajánlások szerint 39 fok fölött indokolt a láz csillapítása.

Lázas állapot esetén adjunk bőséges mennyiségű folyadékot a gyermeküknek, illetve kellő körültekintés mellett alkalmazzuk a lázcsillapító gyógyszereket, lehet váltott hatóanyagú gyógyszereket alkalmazni. Amennyiben így is nagyon magas lenne a gyermek testhője, valamint bágyadt, nem tudjuk ébreszteni, ha a színe szürkés, kékes, akkor irány az orvosi ügyelet, a kórház.