Előbb-utóbb szinte minden szülő találkozik azzal a helyzettel, hogy a gyerekének olyan barátja van, akit egyszerűen nem kedvel. Lehet, hogy a szóban forgó gyerek túl durván játszik, káromkodik, parancsolgat vagy erőszakoskodik. Amikor ez történik, a legtöbb szülő válaszút elé kerül: közbelépjen vagy sem? Ha igen, mégis hogyan?
Nicole Beurkens, Ph.D., klinikai szakpszichológus szerint az esetek nagy részében a szülőket az aggasztja, hogy a gyerekük olyan, számukra nem elfogadható viselkedést vesz fel, másol, ami a barátra jellemző. Ez különösen kamaszkorban aggaszthatja a szülőket. Különösen problémás sok szülő számára annak elfogadása is, hogyan értékelhet ennyire különbözőképpen valakit ő és a gyereke.
Közbe kell avatkozni?
Természetesen rengeteg olyan helyzet van, amikor be kell avatkozni. Ha a másik gyerek viselkedése vagy a gyermekeddel való interakciói mérgezőek, nyilván nem lehet szó nélkül hagyni. Jó, de mégis hogy lépjünk közbe?
Kérdezz
Tudj meg többet a kapcsolatról anélkül, hogy ítélkeznél. A szülők olyan kérdéseket tehetnek fel, mint például: “Mesélj nekem a barátodról. Mit szeretsz benne? Mit csináltok szívesen együtt?” Az a fontos, hogy nyíltan tudjunk beszélni a barátságukról és még az is megtörténhet, hogy változik a véleményünk.
Ne szidd a barátot
Igen, nagy a kísértés, hogy valami olyasmit mondj, hogy “Nem szeretem azt a fiút!”. Próbálj meg ellenállni ennek a késztetésnek. Ezzel ugyanis az a baj, hogy a gyereket választás elő állítjuk. Ez további nehézségeket okozhat.
Magyarázd el érthetően, mi a problémád a baráttal
A csomagolás ismét fontos. Nem támadhatod le azzal, ha egyenesen kritizálod a barátod. Ehelyett így fogalmazhatsz: Mit éreztél, amikor XY ezt mondta neked? vagy Gyakran tűnsz szomorúnak, miután XY-nal lógsz.
Ha az derül ki, hogy a gyereked számára is kellemetlen ez a kapcsolat, akkor közösen oldjátok meg a helyzetet, de semmiképpen nem oldd meg helyette.
Néha azonban határozottan közbe kell lépni. Ha veszélyes, amit a másik csinál: szabj keretet annak, hol és mennyit találkozhatnak. Például: az iskolában igen, azon kívül nem. Vagy nálatok igen, a másiknál nem.