Együtt rajzolás
Otthon is remek rajzolós játékötlet, de jól jöhet akkor is, ha valahol hosszabb ideig kell várakoznotok. Ehhez semmi másra nem lesz szükség, csak egy rajzlapra, és ceruzára/zsírkrétára/filctollra. A papírra közösen alkottok majd egy képet: először rajzoljon rá valamit a gyermeked, majd utána te, aztán ismét a gyermeked, és ezt követően megint egészítsd ki te valamivel a rajzot – és folytassátok ezt így tovább, amíg kedvetek van hozzá. A kreatív játék mellett a körök váltását is tanítja ez az elfoglaltság.
Firka-minták
Ennél a játéknál ceruzával firkálj valamit a rajzlapra vagy tegye ezt a gyermeked. Ezután nézzétek meg a firkát, majd színes ceruzával vagy filctollal emeljetek ki belőle mintákat, amiket megláttok benne. A kiemelt mintát ezután ki is lehet színezni.
Hajtogatós-rajzolós
Ha több gyerekkel rajzoltok, akkor nagyon jó móka lehet az a játék is, amikor közösen kell megrajzolnotok egy emberkét vagy egy állatot. Itt először mindenkinél legyen egy papír, amire először rajzoljatok fel egy fejet és egy nyakat – ügyeljetek arra, hogy ne lássátok egymásét. Ezután hajtsátok be a lapot úgy, hogy rejtse el, amit rajzoltatok: tehát úgy lehessen folytatni a nyaktól a rajzolást, hogy ne lássa a másik, mi van a papíron eddig. Ezután adjátok tovább a lapot balra vagy jobbra. A hozzátok került lapra most rajzoljatok egy felsőt és karokat, majd megint hajtsátok be és adjátok tovább. Ezután jön még az alsó rész, a lábak, és miután ezt is tovább adtátok, jöhet egy cipő is. Amikor kész, hajtogassátok ki a papírt, és nézzétek meg, mi jött ki belőle. A játékot játszhatjátok állatokkal is, vagy akár különböző szörnyecskéket, fantázia-lényeket is felrajzolhattok.
Simon mondja – rajzolós változat
A Simon mondja… játékot játszhatjátok rajzolós változatban is, ha több gyerekkel együtt játszotok. A játék elején válasszatok ki egy irányítót, mindenki más pedig kapjon egy papírt és egy rajzeszközt. Az irányító mindig mondja meg, hogy mit rajzoljanak a rajzolók – például egyszerű formákat, mint kör, négyzet, hullámvonal, csiga, vagy olyan objektumokat, mint ház, hegy, fa, és hasonlók, bármit, ami eszetekbe jut. A végén hasonlítsátok össze, hogy mennyire eltérőek lettek a rajzok – még úgy is, hogy ugyanazokat a dolgokat rajzolták fel a papírokra.
Árnyékrajz
Ragasszatok fel egy nagyobb rajzlapot a falra, majd zseblámpával vetítsétek rá különböző tárgyak árnyékát és rajzoljátok körbe ezeket. Akár egy egész jelenetet megrajzolhattok így. Ha készen vannak a körvonalak, vegyétek le a papírt, és színezzétek ki az alakokat.
Öt pontból emberke
Rajzolj fel egy papírra öt pontot, majd a gyermeked rajzoljon fel rá úgy egy emberkét, hogy minden pont benne legyen. Az egyik pontnál legyen a feje, egy-egy pontnál pedig az egyik és másik kar, illetve láb.
Rajzolós-kitalálós
Ez gyakorlatilag az activity játék rajzolós része, ami nagyon jó szórakozás lehet, ha többen vagytok. Alkossatok két csapatot, majd az egyik csapatból legyen valaki az első rajzoló. A másik csapat találjon ki egy feladványt, amit a rajzolónak le kell rajzolnia, a csapattársainak pedig ez alapján kitalálnia.
Mit rajzoltam?
Ennél a játéknál az egyikőtök rajzoljon fel az ujjával valamit a másik hátára, aki pedig rajzolja fel ezt az előtte lévő rajzlapra. Nem kell egyszerre a teljes képet felrajzolni a hátra, érdemes vonalanként haladva, hogy a papírra rajzoló jobban le tudja követni.
Hogy érzi magát? Rajzold le!
A kisebb gyerekeknek segíthet ez a játék is tanulni az érzéseket. Ehhez rajzolj fel filctollal egy lapra több fejet nyakkal, amikre csak az orrot, a füleket és esetleg a hajat rajzold fel. Ezután mondj egy érzést (például boldog, mérges, álmos, szomorú stb.), és a gyermeked próbáljon olyan arckifejezést felrajzolni az egyik fejre.
(Források: artfulparent.com, craftwhack.com, teachingexpertise.com)