Gyerek

Székrekedés a gyerekeknél: Ez a 3 dolog a megoldás kulcsa

A gyermekek körében elég gyakran fordul elő székrekedés és habár több kiváltó oka is lehet, az esetek többségében egészen egyszerű a megoldás.
2025. Június 11.
Fotó: GettyImages

Fotó: GettyImages

Mikor beszélhetünk székrekedésről?

Életkortól és egyéni adottságoktól függően lehetnek eltérések, de székrekedésnek nevezzük, ha átlagosan heti háromnál, vagy a korábban rendszeres alkalmaknál kevesebbszer van széklet. Ilyenkor a székelés fájdalommal járhat, nehezen ürül, kemény, száraz, nagyméretű, a wc papíron kis vér is megjelenhet. Az ezzel együtt járó puffadás és teltségérzés miatt a gyermeknek a közérzete is rossz lehet.

A kiváltó okok

A gyerekek túlnyomó többségénél, 90-95%-uknál nem szervi elváltozás okozza a székrekedést és néhány egyszerű életmódbeli változtatással hamar sikerül is túllendülni a kellemetlenségen. A megoldás szentháromsága a

  • táplálkozás
  • folyadékbevitel és
  • mozgás.

A belek megfelelő működéséhez fontos a kiegyensúlyozott, rostban gazdag táplálkozás. Részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, a zöldségeket, gyümölcsöket. A táplálkozás mellett ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre is. Ez leginkább víz legyen, esetleg 1-2 pohár 100%-os gyümölcslé. A harmadik kritikus pont a mozgáshiány szokott lenni, ezért érdemes csökkenteni a képernyőidőt, helyette ösztönözzük gyermekünknek a szabadban történő sportolásra.

A fentiek mellett pszichés okok és vitaminok, gyógyszerek is okozhatnak székrekedést.

  • Lelki okok: A környezetváltozás, az erőltetett szobatisztaságra nevelés, szorongás és családi problémák is okozhat székrekedést, de az inger késleltetése is kiválthatja a tünetet.
  • Gyógyszerek: Antidepresszánsok és vaskészítmények szedése során előfordulhat mellékhatásként a székrekedés.
  • Betegségek: Az irritábilis bél szindróma (IBS) esetén nem csak hasmenés, székrekedés is jelentkezhet a gyakori puffadás és hasfájás mellett. Ha a panaszok több hete fennállnak, gyanakodhatunk betegségre, de a diagnózis felállítását minden esetben bízzuk szakorvosra.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha a természetes módszerek nem segítenek és a tünetek 2-3 hete nem szűnnek, konzultáljunk a gyerekorvossal, ahogyan a vény nélkül kapható hashajtó szerek alkalmazása előtt is egyeztessünk a kezelőorvossal.