Bár időjós nem vagyok, az azért várható, hogy az október az ősz igazi arcát mutatja majd, esővel, köddel, hideggel, és azért némi napsütéssel. Persze nagyon jó móka esőben, gumicsizmában a pocsolyába ugrálni, és az esőcseppek is varázslatosan potyognak az égből, azért nem árt, ha már ilyenkor benti elfoglaltságról is gondoskodunk.
A gyurmázás, amellett, hogy számtalan területet fejleszt az egyik legjobb tevékenység, ha le akarjuk kötni rossz időben a gyereket, mert gyúrni, gyömöszölni, ütögetni, nyújtani, vágni minden gyerek szereti a gyurmát. Ráadásul a gyurmát házilag is egyszerűen elkészíthetitek, a háztartásban is megtalálható hozzávalókból, a receptet itt találod.
Akinek kis gyereke van, az tudja, hogy egy anyának 3 dolgot biztosan újra kell tanulnia: az egyik az éneklés, a másik a rajzolás, és gyurmázás, kivéve persze, ha profi szobrászról, grafikusról, vagy olyan anyáról van szó, akiben benne van az X, mármint a faktor.
De ne ijedjünk meg a közös gyurmázástól, mert pár őszi gyümölccsel (alma, körte, dió) simán elkápráztathatjuk a kicsiket. És szerintem a giliszta formázása is menni fog még.
A gyurmázási alapok megtanításához és egy kis beszélgetéshez, számláláshoz nagyon jó segítséget nyújtanak a gyurmázós feladatlapok. Számtalan ilyet lehet találni a neten, elég beírni a keresőbe a free Play Doh mats kifejezést, máris tölthetjük le az ingyenes lapokat.
Egy őszi témájú gyurmalapot én is készítettem, melyet innen letölthettek. A kinyomtatott lapokat érdemes laminálni, vagy lefűzhető tasakba tenni (genotherm, irodai nevén „bugyi”), így akár többször is használhatjuk őket.
A gyurmázás közben lehet beszélgetni az őszről, az almaszüretről, a sünikről, téli álomról, arról, hogyan öltözködünk ősszel, miért kell esernyő, esőkabát. Közben mondókázhatunk is.
Ha elkészültünk a feladatlapokkal, gyúrjunk gyümölcsöket, zöldségeket, készítsünk kis kosárkát, majd hagyjuk megszáradni az alkotásokat.
Így elkészíthetjük egy zöldséges árukészletét, és összeköthetjük a gyurmázást a szerepjátékokkal is. És ha legközelebb esni fog, jöhet a boltos játék, melyet még nagyobb kedvvel játszik majd a gyerkőc a saját maga készítette gyümölcsökkel.
Vidám közös játékot!
A szerző “A napfény illata” címmel népszerű blogot vezet, de megtalálod a Facebookon is