Kamasz

A serdülő lányok agya jobban öregedett a COVID alatt, mint a fiúké

Mindkét nemnél a nyakszirti lebenyben lévő régiók idő előtti öregedését állapította meg egy kutatás, de a lányok agyának jóval több területét érintette a változás, mint a fiúkét.
2024. Szeptember 13.

Egy új vizsgálat szerint a COVID-19 lezárásokat átélt serdülőknél gyors, idő előtti agyi öregedés figyelhető meg, de a lányokat ez nagyobb mértékben érintette, mint a fiúkat. Az eredmények arra utalnak, hogy a női agy érzékenyebben reagált a világjárvány korlátozásaiból eredő életmódbeli változásokra.

kamasz lány

Kép: Getty Images

A COVID-19 vírus világszerte megbetegedéseket és haláleseteket okozott, de a fertőzés a társadalomra is többféleképpen hatott. Az otthonmaradási rendeletek, a társadalmi távolságtartás és az iskolák bezárása megváltoztatta mindannyiunk életét, munkáját és társas kapcsolatait. Sok ember, de különösen a tinédzserek számára a napi rutinok e megszakítása negatív hatással voltak a mentális egészségükre.

A serdülőkor a fontos és drasztikus érzelmi, viselkedési és szociális fejlődési változások időszaka, amikor kamaszok egyre függetlenebbé válnak szüleiktől, és egyre inkább kötődnek társaikhoz. Ezek a kapcsolatok segítenek a tizenéveseknek megtanulni, hogyan navigáljanak a társas életben, és lehetővé teszik számukra, hogy nagyobb önbizalmat és önkontrollt fejlesszenek ki, miközben saját identitásukat is kialakítják.

Ugyanakkor a serdülőkor az az időszak, amikor az agy is fontos átalakuláson megy keresztül. Az agy plaszticitása számos szerkezeti változáson megy keresztül, amelyek a környezeti körülményektől függnek.

A kutatók 2018-ban 160 9-17 éves fiatal MRI felvételét gyűjtötték össze, amelyekből modellt alkottak a “normális” serdülőkori agykérgek iskolai évek alatti állapotáról. Ahogy öregszünk, az agykérgi szürkeállomány térfogata és vastagság fokozatosan csökken. A folyamat serdülőkorban kezdődik.

Amikor azonban a kutatók 2021-ben és 2022-ben, a lezárások után a 12 és 16 év közötti kamaszok MRI-felvételeit összehasonlították ezekkel a korábbi, járvány előtti felvételekkel, aggasztó eredményt találtak. Nemcsak a gyorsuló kérgi elvékonyodás jeleit mutatták, hanem a nemek között is egyértelmű eltérés mutatkozott. A fiúknál csak két agyterület mutatott gyorsuló agykérgi elvékonyodást, míg a lányok agyában 30 területet, mindkét féltekén és az összes lebenyben.

Az agynak az a régiója, amely mindkét nemnél érintett volt, a nyakszirti lebenyben helyezkedett el. A lányoknál azonban az öregedés által leginkább befolyásolt régiók mind a szociális megismeréshez kapcsolódtak, különösen azok, amelyek a nyelvi feldolgozásért, az arckifejezések értelmezéséért és az érzelmek feldolgozásáért felelősek.

Egyelőre nem világos, hogy miért vannak ilyen éles különbségek a nemek között, de a kutatók szerint a fiúk és a lányok különbözőképpen reagálnak a stresszre. Úgy tűnik például, hogy a kortárskapcsolatok fontosabbak az önazonosság kialakulásához a serdülő lányoknál, akik érzelmi támogatásként is támaszkodnak ezekre a kapcsolatokra; míg a fiúk inkább a társaságra és a közös tevékenységekre használják ezeket a kapcsolatokat, mint érzelmi támogatásra.

Bár még mindig nem világos, hogy ezeknek az agyi változásoknak vannak-e negatív következményei, korábbi kutatások kimutatták, hogy az agykéreg gyorsuló elvékonyodása az agyfejlődés során összefüggésbe hozható a neuropszichiátriai és viselkedési zavarok kialakulásának magasabb kockázatával.

(iflscience.com)