Kamasz

Akinek jó a kapcsolata a kamasz gyerekével, nem használja ezeket a kifejezéseket

A kamasz-szülő kapcsolat nem könnyű és sok feszültséggel jár. Vannak kifejezések, mondatok, amelyekkel helyrebillentheted a megváltozott viszonyotokat és léteznek erősen kerülendők is. Íme, ezek a pszichológusok tanácsai.
2024. Szeptember 14.
kamasz lány grimaszol

Kép: Getty Images

„A tinédzserek ebben a korban individualizálódnak” – magyarázta a HuffPostnakAvigail Lev pszichológus, a Bay Area CBT Center alapítója és igazgatója. „Ez nagyon nehéz számukra, mert arra törekszenek, hogy önállóbbak legyenek és ez természetesen azzal is jár, hogy már nem akarnak úgy kötődni anyához és apuhoz, mint korábban. Ugyanakkor még mindig függnek a szüleiktől, ami kognitív disszonanciát és frusztrációt okoz. Egyik szinten úgy érzik, hogy készen állnak a felnőtté válásra, de egy másik szinten még mindig függnek. Ez a konfliktus nagyon megnehezíti számukra, hogy kapcsolatot teremtsenek a szüleikkel.”

A hormonok sem segítenek. „Ebben az időszakban a hormonok tombolnak, szexuális vonzalmat tapasztalnak, ami szégyenérzethez, valamint az autonómiájuk és egyéniségük fokozott tudatosításához vezet” – mondta Lev. „Ez egy újabb szintre emeli a szüleikkel való kapcsolatuk összetettségét.”

A szakértő szerint egyrészt fontos, hogy a szülők elfogadják, hogy tinédzserkorú gyerekeikhez valószínűleg nem fognak olyan könnyen kapcsolódni, mint korábban. Másrészt bizonyos mondatok elősegíthetik a biztonság és a kötődés érzését.

A legjobb mondatok, amelyeket használhatsz

Lev hangsúlyozta, hogy a nyitott kérdések feltevése, a visszatükröződés, valamint az érzések és szükségletek elismerése kulcsfontosságú.

„A tizenévesek érzelmileg nagyon szabályozatlanok, impulzívak és érzékenyek” – mondta. „Sok tükrözésre van szükségük, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy 2 évesnek is. Ez nem azt jelenti, hogy a szülő validálja a rossz viselkedést, hanem inkább visszatükrözi az érzelmeket, visszafogja őket, és stabil figura marad. Ez megtanítja a tinédzsereknek az önszabályozási készségeket.”

Ezt szem előtt tartva Lev szerint néhány olyan mondat, amely segíthet javítani a kapcsolatotokat: “Érthető, hogy úgy érzed…”, “Érthető, hogy szükséged van…”, “Tudom, hogy mindent megteszel”, “Meg tudod oldani”, “Hiszek benned”, “Bízom benned”, “Bízhatsz magadban”, “Itt vagyok, ha szükséged van rám”, ” Nyugodtan fordulj hozzám, ha bármire szükséged van”.

 „Az a tudat, hogy mindig ott vagy számára, arra ösztönözheti őket, hogy megnyíljanak és megosszák gondolataikat és érzéseiket”– teszi hozzá Sandra Kushnir, családterapeuta. Hozzátette, hogy a kedvenc mondata a tinédzserekkel kapcsolatban a következő: „Én itt vagyok neked, bármi történjék is.” A másik kedvenc mondata a szakértőnek a „Kíváncsi vagyok a véleményedre”.

„Azzal, hogy őszinte érdeklődést mutatsz a véleménye iránt, erősíted a növekvő egyéniségérzetüket, és elősegíted a nyílt kommunikációt” – mondta Kushnir. „Ez azt is jelzi, hogy tiszteletben tartod a kialakulóban lévő felnőtt nézőpontjukat.” Végül pedig a „Találjuk ki együtt” mondat használata a szülő-ellenfél mentalitásból egy együttműködőbb kapcsolat felé mozdíthatja el a dinamikát.

Kerülendő kifejezések és kérdések

Bizonyos mondatok többet árthatnak, mint használhatnak. „Egyes kijelentések konfrontatívnak vagy ítélkezőnek tűnhetnek, és inkább elzárják a kommunikációt, mint bátorítják azt”– mondta Nicolle Osequeda, családterapeuta.

„Ahelyett, hogy a megértést elősegítenék, védekezéshez és ellenálláshoz vezethetnek az olyan mondatok, mint például “Szeretnék beszélni veled a…”. “El kell mondanod, hogy miért tetted ezt” és “Hogyan juthatott eszedbe, hogy ezt tedd?”.

Az összehasonlítás egy másik csapda, amelyet igyekezz elkerülni, mondta Kushnir. Ha valami olyasmit mondasz, hogy “Miért nem tudsz olyan lenni, mint…?”, az árthat a tinédzser önbecsülésének és elősegítheti a sértődöttséget.

Más mondatok bezárják a kamaszod, miközben épp az ellenkezőjére törekszel. Ezeket a mondatokat is mellőzd inkább: „Mert én azt mondtam” és a „Túlreagálod”.

„Az érzéseik elutasítása frusztrációhoz és a meg nem hallgatás érzéséhez vezethet. Fontos, hogy fogadjuk el az érzelmeiket, még akkor is, ha azok aránytalannak tűnnek”– mondta Kushnir.

A tinédzserek nevelése minden, csak nem könnyű, és nem szabad túl szigorúnak lenned magaddal szemben, ha úgy találod, hogy ebben az időszakban nehezen tudsz kapcsolatot teremteni a gyerekeddel. De kellő együttérzéssel és a kommunikációd kis módosításával, könnyen lehet, hogy a kapcsolatotok átalakul.