Kamasz

Betilthatják a mobilozást az angliai iskolákban

Útmutatást kaptak az angliai iskolák.
2024. Február 20.
(Kép forrása: Getty Images)

A brit kormány miniszterei megerősítették a The Guardian azon információját, miszerint hamarosan egész Angliában betilthatják a mobiltelefonok használatát az iskolákban – írja a portál alapján a hvg.hu. Erről a kormányzat egy útmutatást küldött ki az iskolaigazgatóknak. A portál kérdésére egyikőjük dicsérte a döntést, mondván a diákok javát fogja szolgálni, ám a szülők ellenállásába ütközhet.

Az iskolák már eddig is próbáltak valamilyen keretet adni a készülékhasználatnak. A mostani útmutatás nem törvényi erejű, hanem egy keretként többféle módot kínál az iskoláknak a mobiltelefon használatának korlátozására, ami szerint a diákoknak többféle dolgot előírhatnak: például azt, hogy hagyják otthon a készüléket, adják le azt az iskolába érkezéskor, tegyék be egy lezárt szekrénybe, vagy tartsák lenémítva, esetleg kikapcsolt állapotban, és ne használják az intézmény területén.

A brit Ofcom – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság angliai megfelelője – szerint a 12 éves gyerekek 97 százalékának már van mobiltelefonja az iskolában. A hatóság szerint ez nemcsak azért probléma, mert a készülék elterelheti a figyelmüket a tanulásról, hanem azért is, mert így nagyobb a veszélye a zaklatásnak, vagy a társadalmi kirekesztésnek.

Az iskoláknak körbeküldött kormányzati útmutató szerint a szabályokat közölni kell a diákokkal, és el kell nekik magyarázni a döntés okát. Az angliai oktatási minisztérium szerint a tanároknak sem szabad az iskolában a telefonjukat használni, kivéve a munkához kapcsolódó dolgokat. A szülőket szintén be kell vonni a szigorításba, és egyértelművé kell tenni, hogy az intézményen keresztül kell elérniük a gyereküket, nem pedig közvetlenül telefonjukon – írja a lap.

Gillian Keegan brit oktatási államtitkár szerint sokkal fontosabb, hogy a gyerekek élő szóban beszélgessenek és barátkozzanak, mintsem hogy napközben is chateljenek egymással.

Geoff Barton, az Iskola- és Kollégiumvezetők Szövetségének főtitkára szerint a valódi problémát nem kezeli az útmutatás, a gyerekek kényszeres készülékhasználata szerinte ugyanis nem az iskolában, hanem azon kívül történik.