A legjobb barátok nem csupán olyan személyek, akikkel szívesen töltünk időt, hanem teljesen meg is bízunk bennünk. A gyerekek a tágabb családjuk tagjaiként is tekinthetnek rájuk, és felnőttként is tudjuk, hogy bármikor felhívhatjuk őket, hogy megosszuk velük a boldogságunkat, vagy éppen azt, ami a lelkünket nyomja.
Időbe telik, amire tudunk barátságokat kialakítani
A barátságok megkötésének és megtartásának képessége azonban olyan készség, aminek a kialakulása eltarthat egy ideig. A gyerekek nagyjából négy éves koruktól kezdik megérteni, hogy másoknak lehetnek az övéiktől eltérő gondolatai, érdeklődési körei és érzései, írja a BBC.
Ez a fejlődő képesség, ami tudatelmélet néven ismert, segíti a gyerekeket barátkozni, mondta el a BBC-nek Eileen Kennedy-Moore klinikai pszichológus, a Growing Friendships: A Kids’ Guide to Making and Keeping Friends (Fejlődő barátságok: Útmutató gyerekeknek a barátkozáshoz és a barátok megtartásához – a szerk.) című könyv szerzője. „Jobban el tudják képzelni a másik nézőpontját, és ez bensőségesebb barátságokat alakít ki.”
Hogyan kötnek barátságot a gyerekek?
Kennedy-Moore szerint a gyerekek gyakran gyakorlatias módon szemlélve a barátságot azokkal a társaikkal alakítanak ki szorosabb barátságot, akikkel együtt töltenek időt a játszótéren vagy az óvodában/iskolában. „A gyerekek előnye a felnőttekkel szemben az, hogy ebben az életszakaszban 25 másik emberrel vannak egy helyen” – mondta. „Felnőttkorban tudatos erőfeszítésre van szükség a barátságok megtalálásához és ápolásához.”
A pszichológusok szerint a legjobb barátságok segíthetnek a gyerekeknek felkészülni a közeli kapcsolatokra, beleértve a romantikus kapcsolatokat, ahogy felnőnek.
A szakértő elmondta, hogy a gyerekkori szoros barátságok segítenek az intim kapcsolatokhoz szükséges készségek gyakorlásában. Tanulnak önmagukról és másokról, arról, hogyan kezeljenek olyan érzéseket, mint a magány, a féltékenység, és az idegeség.
Azzal kapcsolatban, hogy mivel támogathatják a szülők a gyerekeiket a barátságok kialakításában, Kennedy-Moore az iskolán kívüli szórakoztató elfoglaltságok szervezését javasolja. „A gyerekek általában úgy barátkoznak össze, hogy szórakoztató dolgokat csinálnak együtt, ezért érdemes átgondolni, hogy mi érdekli a gyereket, és olyan tevékenységeket keresni, amelyek megfelelnek [a személyiségüknek], és más gyerekekkel is végezhetőek” – mondta.
Megtaníthatják nekik azt is, hogyan tudnak becsatlakozni játékokba és tevékenységekbe másokhoz.
Az egészségre is előnyös a legjobb barátság
Az erős barátságok élethosszig tartó előnyökkel járhatnak, beleértve a jobb mentális és fizikai egészséget is. A kutatások szerint a szoros barátságok fenntartása pozitív hatással van a szív- és érrendszeri és neuroendokrin egészségre, és az immunrendszerre.
Míg egyes tanulmányok úgy határozzák meg a legjobb barátságot, mint csakis egyetlen különleges barátot, de az eredmények általában azt sugallják, hogy a kapcsolat minősége és kölcsönössége a jótékony tényező, nem pedig a barátok száma. Ezek a kötelékek létfontosságú szerepet játszhatnak abban, hogy segítsenek a gyerekeknek megbirkózni a kihívásokkal és leküzdeni a nehézségeket. Azok a gyerekek, akiknek van legjobb barátjuk, kevésbé tapasztalnak magányt és depressziót, és nagyobb az önértékelésük.
Azoknak a gyerekeknek, akik még nem találták meg a legjobb barátjukat, erre még rengeteg lehetőségük van. Ahogy Rebecca Garber, a Sussexi Egyetempszichológia oktatója mondta a portálnak: „A barátságok folyamatosan változnak a gyermekkor során”.
Forrás: bbc.com