A serdülőkorba érkezve – általában a 10. születésnapjuk környékén – új, izgalmas fejezet nyílik a lányok életében. Ilyentájt kezdődik a pubertás, vagyis a nemi érés, amelynek első jele, hogy megindul a mellek növekedése, megjelenik a hónalj-, illetve szeméremszőrzet, majd az első havivérzés is. Magyarországon a legutóbbi statisztikai adatok szerint a lányok 12,5-12,6 éves korukban kezdenek menstruálni, de a normál szélsőértéket 9-15 éves korban határozták meg.
Szabályos vagy szabálytalan?
Termékeny korú nők esetén cikluszavarról beszélünk, ha 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb a ciklus, ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimarad, továbbá, ha a vérzés túl rövid és gyenge, vagy éppen ellenkezőleg, elhúzódik és túl intenzív, illetve akkor is, ha nem csak a ciklus elején jelentkezik. Ezenkívül zavarra utal az is, ha a menzesz nagyon erős fájdalmakkal, egyéb tünetekkel jár.
Serdülőkorban azonban még teljesen természetes, ha az első vérzést követő néhány évben rendszertelenül jelentkezik a menstruáció, illetve az azt kísérő tünetek is változóak lehetnek. Van, hogy hónapok telnek el két vérzés között, és előfordulhat ennek ellentéte is. Ne lepődjünk meg azon sem, ha az egyik ciklusban a lányunk láthatóan szenved a hasi görcsök miatt, a következőben viszont szinte észre sem veszi, hogy megjött a menzesze.
Lelki problémák = ciklusproblémák?
Sok szülő fejében átfut a gondolat, hogy orvoshoz szaladjon a lányával, mert aggódik, hogy valamilyen szervi eltérés, rejtett betegség okozza a rendszertelen ciklust. Szerencsére általában ilyenről nincs szó, a menstruációban tapasztalható kilengések ilyenkor még nagyrészt arra vezethetők vissza, hogy nem állt be a hormonális rendszer és az érintett szervek együttműködése. A fizikai okok kutatása helyett pedig érdemes inkább a lelki, pszichikai oldalról megközelíteni a kérdést, mivel az ebben az életkorban megélt intenzív érzelmek befolyásolhatják a kialakulóban lévő hormonegyensúlyt.
Teljesen természetes, hogy a kamaszokat lelkileg összezavarja a pubertás időszaka, hiszen már nem gyerekek, de még nem is felnőttek. Miközben meg kell találniuk új szerepüket, lázadoznak a megszabott határok ellen, átalakul az énképük és a környezetükkel való viszonyuk is. Ez az útkeresés, intenzív változás sokszor kudarcélményekkel jár együtt, ami miatt serdülőknél gyakran megfigyelhető az önbizalomhiány.
Az önértékelési gondok pedig sokszor testképzavarral társulnak. Ez különösen a lányoknál gyakori, hiszen miközben ismerkednek átalakuló testükkel, számos kétség merül fel bennük, főleg manapság, amikor a közösségi médiában már egészen fiatalon irreális testideálokkal találkoznak. Nem véletlen, hogy ebben az életkorban a leggyakoribbak az olyan étkezési zavarok, mint az anorexia és a bulimia. De nemcsak az étkezési zavarok, hanem már egy szigorúbb, egyoldalú fogyókúra is elegendő ahhoz, hogy felboruljon a hormonháztartás. Ha ugyanis a test nem jut elegendő tápanyaghoz, „vészüzemmódba” kapcsol, és leállítja a ciklust.
A kényes hormonegyensúlyt ezenkívül könnyen kibillentheti a stressz is. És mielőtt legyintenénk, hogy ugyan, mégis min stresszelhet egy kamasz, gondoljunk bele, hogy felnőttként is mennyire tudunk izgulni ismeretlen, új helyzetekben. Márpedig a serdülők élete tele van ilyen szituációkkal: az első párkapcsolat, majd az első szerelmi csalódás, az egyre fokozódó tanulmányi elvárások, esetleg iskolaváltás, átalakuló barátságok stb. Emellett külön stresszt jelent, hogy ilyenkor a kamaszkori lázadás miatt gyakoribbá válnak az otthoni viták is. A stresszhormonok fokozott termelődése pedig szintén befolyásolhatja a női ciklust.
Hogyan segíthetünk szülőként?
A kamaszkort persze nemcsak a fiataloknak, hanem a szülőknek is nehéz megélni, hiszen sokszor tanácstalanok vagyunk, hogyan segítsünk, mivel forduljunk gyerekünkhöz. Nehéz erre egyetemesen érvényes tanácsot adni, hiszen minden szülő-gyerek kapcsolat, családi dinamika egyedi. Annyi biztos, hogy fontos az őszinte, nyitott és támogató kommunikáció. Igyekezzünk segíteni a lányunkat a stresszel való megküzdésben és az önértékelés fejlesztésében. Ha pedig szükséges – például étkezési zavarokra, súlyos depresszióra utaló jelek esetén –, ne hezitáljunk, kérjük szakember segítségét.
Mindeközben pedig lebegjen a szemünk előtt, hogy a pubertás nehézségei sem tartanak örökké. A lányok nemi érése például 16-17 éves korukra befejeződik, és addigra általában rendszeressé válik a menstruációs ciklus is, így a hormonok kiszámíthatatlan tombolása is alábbhagy valamelyest.