Kamasz

10 perces szabály – amiről tudnod kell, ha kamasz gyereked van

Észrevetted, hogy erős a testszaga a kamasz gyerekednek, vagy gyorsan zsírosodik a haja? Tartsd be a 10 perces szabályt, ha erről szeretnél beszélni vele!
2025. Január 03.

A kamaszkori testi változások sokszor még akkor is váratlanul érik mind a tiniket, mind a szüleiket, ha egyébként sokat beszélgettek erről, és felkészültnek érzik magukat. Vetted már észre, hogy a kamasz gyerekednek a szokottnál erősebb a testszaga, vagy szívesen szóltál volna neki, hogy figyeljen jobban oda a haja vagy a bőre tisztítására? Fontos, hogy ezeket jelezd neki, de nagyon nem mindegy, hogyan teszed ezt – és mikor.

család kamasz gyerekekkel, szelfiznek, kínos kérdések

Fotó: Getty Images

„Mosakodnod kéne”

Megöleled a kamaszodat, vagy csak elmész mellette, és megcsap a testszaga – mit teszel? A legjobb, ha semmit – legalábbis ezt tanácsolja a Big Life Journal szakértői csapata. Ugyanis ha mondjuk egy meghitt pillanatban, vagy egy ölelést követően teszed szóvá, hogy dezodort kéne használnia, azzal nagyon rossz ritmusban avatkozol be, és egyáltalán nem biztos, hogy előre viszed a helyzetet. Egy a külsejére, a testére tett megjegyzést mindig óvatosan kell megfogalmazni, hogy ne legyen bántó, de az időzítés is fontos. Az a cél, hogy eljusson hozzá az infó, hogy változtatnia kell valamit a testápolási szokásain, de ne érezze magát megbántva vagy kínosan, megszégyenítve, ne sérüljön az önbizalma. És ebben az a titok, hogy ne állj neki abban a pillanatban kritizálni – még akkor sem, ha ezt a legnagyobb jó szándékkal teszed.

Mi az a 10 perces szabály?

A szakértők ezt tanácsolják, ha kínos (testi) kérdésről szeretnél beszélgetni a kamasz gyerekeddel:

  • Várj egy kicsit – legalább 10 percet, mielőtt előhozod a témát.
  • És akkor se személyes megjegyzést tegyél, ne úgy kezdd a mondandódat, hogy neki mit kellene változtatnia.
  • Inkább hozd elő a témát „általánosan”: láttál egy különleges új dezodort, mesélt neked valamit a kozmetikusod az arctisztításról, a fodrászod ajánlott egy szuper sampont, találj ki valami jót, amivel felkelted az érdeklődését.
  • Ha nem nagyon nyitott rá, akkor ne erőltesd nagyon – mondd el azért az alapinfókat, ajánld fel, hogy megveszed a sampont, deót, arclemosót, vagy amit szükségesnek érzel.
  • Kitérhetsz közben arra, hogy teljesen normális dolog, hogy ilyesmire lehet neki is szüksége, ez a kamaszkorral járó testi változások természetes velejárója.
  • Vagyis ne kioktasd, hanem mutass neki újdonságot, és ne őt kritizáld, hanem hívd fel a figyelmét valamire, amit esetleg eddig nem tudott.
kamasz fiú anyukájával, mosolyog, natúr dezodorok kamaszoknak

Fotó: Getty Images

Minek kell a 10 perc szünet?

Segít távolságot teremteni aközött, hogy észrevetted azt, amin szerinted javítani kéne, vagy amivel szerinted foglalkozni kellene (a testszagot, lábszagot, pattanást, zsíros hajat…) és aközött, hogy erről beszélnél vele.

  • Ez lehetőséget ad arra, hogy átgondold, mit szeretnél mondani.
  • És arra is, hogy higgadtabban, tárgyilagosabban tudd megfogalmazni a mondandódat.
  • És neki is könnyebb nem személyesnek, kritikának vagy támadásnak venni a dolgot, hanem annak, aminek szánod: jó szándékkal adott tanácsnak.

Ha nem az adott helyzetben kritizálod őt, kevésbé érzi a dolgot kínosnak, megszégyenítőnek – hiába te nem szánod annak, egy bizonytalan kamasz számára nehéz még ezeket a dolgokat a helyükön kezelni.

Ez a 10 perces szabály egyébként más helyzetekben is működhet, amikor kényes kérdéseket kell megbeszélni a gyerekeddel, mondjuk mikor megtudod, hogy rossz jegyet hozott. Fontos, hogy ne első indulatból reagálj – és ha adsz magadnak 10 percet arra, hogy lehiggadj, esetleg még az is megy, hogy az ő szempontjait is megvizsgálod, és együttérzéssel fordulsz felé, mielőtt elmondod, amit szeretnél, az nagyon meg tudja változtatni a beszélgetéseitek dinamikáját – érdemes próbálkozni vele.

Forrás: Instagram.com/biglifejournal