Kamasz

5 kihívás, amivel a te kamaszod is szembenéz

Fogalmad sincs, mi lehet a kamasz gyerekeddel? Van valami baja vagy csak szimplán csendesebb? Szülőként őrjítőek ezek a kérdések, ezért bemutatunk 5 témát, amiről mindenképp érdemes beszélgetni.
2024. Április 13.
kamasz kihívás
GettyImages

Egy kamaszból sokszor azt is nehéz kihúzni, hogy telt a napja, milyen jegyet kapott a suliban, nemhogy arról beszélgetni, hogy milyen hatással van rá a kedvenc TikTok-influenszere vagy hogy a baráti, ismerősi körében mennyire átlagos a cigizés. A Parents.com alapján bemutatjuk, mik a legfontosabb kihívások, amikkel szembenéznek a tinik, hogy szülőként jobban megérthessük őket, és egyszavas válaszok helyett esélyünk legyen egy mélyebb beszélgetésre.

1. Közösségi média

Instagram, TikTok, Facebook. Ezek mind olyan közösségi felületek, amin rengeteg időt töltenek a kamaszok, és az ott látott online világ nagy hatással van rájuk, még ha nem is tudnak róla. Gondoljunk csak bele, még van, hogy minket is szorongással tölt el, ha látjuk az ismerőseink tökéletes nyaralós képeit, miközben mi pizsamában ülünk otthon. Egy kamasz ugyanezt éli át, csak fokozottabban, mikor az éppen kialakulóban lévő érzékeny énképét egy tökéletes influenszeréhez hasonlítja. Ez hatalmas stresszforrás lehet számukra, még akkor is, ha nem mondják ki. Szülőként nehéz ezt a témát felhozni, de ha csak afelől érdeklődünk, hogy milyen tartalomgyártókat követ a gyerekünk, vagy milyen videókat néz, már sok információt leszűrhetünk. Remélhetően a kamasz értékelni fogja ezt a fajta érdeklődést, és így talán könnyebben megnyílik.

2. Depresszió 

A tinédzserek eleve hajlamosak a bezárkózásra. Honnan lehet tudni, ha komolyabb probléma van a háttérben? Az alábbi cikkünkben erről írtunk:

Fontos viszont látni, hogy a depresszió szót ma már rengeteget használjuk, akkor is, ha csak kicsit kedvetlenek, levertek vagyunk, és akkor is, ha komoly hajlamunk van rá. A kamaszoknál természetes dolog, hogy vannak befordulós időszakok, és nem feltétlen a folyamatos kérdezgetés a legjobb taktika. Inkább az, ha teret engedünk nekik, hiszen ilyenkor a negatív gondolataikat muszáj magukban rendezniük. Viszont sokat segíthet, ha a szülő megosztja velük a tapasztalatait, hogy ő hogyan tudott kijönni a negatív körforgásokból élete során. A kamasz értékelni fogja, hogy nem őt nyaggatják, és rájön, hogy az anyukája, apukája is “ember”, aki ugyanezeket élte át.

3. Szex

A szexuális érés egyre korábban kezdődik a fiataloknál, így szülőként nagyon fontos, hogy ne pánikoljunk, hanem fogadjuk el a tényt, hogy a gyerekünk csajozik, pasizik. Sok tini elég diszkrét ebben a témában, így óvatos és kedves kérdésekkel talán meg lehet őket nyitni, de ne csodálkozzunk, ha nem mesélnek, mivel úgy élik meg, hogy ez az ő magánügyük. Amit viszont kihagyhatatlan tisztázni minél előbb, az a biztonságos és felelősségteljes védekezés. Próbáljunk lazán és természetesen közelíteni a témához, mert ha rájön a gyerekünk, hogy sokkal több tapasztalatunk és tudásunk van, mint neki, akkor értékelni fogja azokat az információkat, amiket végre nem a pornóoldalakról vagy a kortársaitól kell összeszednie.

4. Drog, alkohol, cigi

Sok családban talán ez a témakör jár a legtöbb félelemmel és vitával, mivel az előzetes beszélgetéseken kívül szinte semmilyen ráhatásunk nincsen szülőként az alkoholfogyasztásra, dohányzásra vagy a droghasználatra. Tiltani és korlátozni természetesen lehet, de teljesen felesleges, mert akkor a kamasz titokban fogja kipróbálni ezeket a többiek segítségével.

5. Csoportnyomás

Talán eszünkbe sem jutna az ötödik pont, pedig a tinik hatalmas nyomást tudnak gyakorolni egymásra. Az, hogy milyen baráti közegbe kerülnek, milyen osztályba járnak és kikkel vannak napi szinten együtt, az nagyban befolyásolja a hétköznapjaikat. Mivel a most kibontakozó személyiségüknek rettentően fontos, hogy meghatározzák, milyen csoportokhoz, szubkultúrákhoz tartoznak és milyenekhez nem. Jó esetben mernek annyira önazonosak lenni, hogy ha valami nem oké számukra, azt nem teszik meg. De többször előfordul sajnos, hogy a csoportnyomás hatására lógnak a suliból vagy épp megisznak pár sört, mert úgy gondolják, hogy ciki nemet mondani.