Kisgyerek

14 superfood a gyereknek

Ezeket az ételeket is érdemes beépíteni a baba és a kisgyermek étrendjébe.
2022. November 26.
kisgyerek eszik
(Kép forrása: Getty Images)

Ugyan a superfood, vagyis szuperélelmiszer kifejezés viszonylag új, maguk ezek az ételek nem azok. Olyan élelmiszerek ezek, melyek vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban gazdagok, és nem magas a kalóriatartalmuk.

A következő ételeket is érdemes beépíteni a baba és a kisgyermek étrendjébe.

Banán

A tartós energia érdekében a banán szénhidrátban gazdag, és az egészséges emésztést támogató rostokban. A babák első szilárd ételei között szerepel, már 6 hónaptól fogyaszthatják a hozzátáplálás során. Pépesítve, a kisgyermek számára felkarikázva is könnyen szállítható, így tökéletes hordozható étel, ha úton vagytok.

Édesburgonya

Az édesburgonya káliumot, C-vitamint, rostot és béta-karotint is tartalmaz. Édes íze miatt általában a babák és a kisgyerekek is szeretik. Akár a banánt, az édesburgonyát is be lehet vezetni 6 hónapos kortól az étrendbe – főzés után könnyen tudod pürésíteni.

Avokádó

Szintén már 6 hónapos kortól bevezethető gyümölcs az avokádó, aminek magas a fehérjetartalma, és egészséges, egyszeresen telítetlen, „jó” zsírokat is tartalmaz. Ügyelj arra, hogy jó érett és puha legyen, és a héját alaposan mosd meg, mielőtt felvágod.

Tojás

A tojásfehérje proteint, míg a sárgája cinket, A-, D-, E- és B12-vitamint tartalmaz, továbbá a sárgájában kolin is található, ami a kutatások szerint nagyon fontos az agy fejlődéséhez. Korábban a tojás bevezetését csak 1 éves kor után javasolták (mivel gyakori táplálékallergén), de újabban kis mennyiségben, fokozatosan bevezetve már szokták javasolni 1 éves kor előtt is egészséges gyermekeknél. A táplálékallergének bevezetése előtt minden esetben konzultálj a gyermekorvossal, így a tojás bevezetése előtt is!

Sárgarépa

A sárgarépa nagy mennyiségben tartalmaz béta-karotint, egy antioxidánst, ami A-vitaminná alakul, és a növekedésben, és az egészséges látásban is szerepet játszik. A főzés kiemeli a sárgarépa természetes édes ízét, ezért általában a babák és a kisgyerekek is szeretik. Az ajánlások szerint 7-9 hónapos kor között javasolt bevezetni a baba étrendjébe. A pépesítéshez főzd nagyon puhára, és a kisgyereknek is puhára főzve, kockákra vágva tudod adni.

Natúr joghurt

A joghurt kalciumot, fehérjét, foszfort tartalmaz, amelyek fontosak az egészséges csontok és fogak számára. A joghurtban található probiotikumok segítik az emésztést és támogatják az immunrendszert. Babák és kisgyerekek számára érdemes zsírdús joghurtot választani az alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes változatok helyett, mert az étrendjükben szükségük van a zsírokra. Az ízesített joghurtokat javasolt kerülni a magas cukortartalmuk miatt. 6 hónapos kortól ajánlják a natúr joghurt bevezetését, de tejtermékként ez is táplálékallergén.

Sajt

A sajt fehérjét és zsírokat is tartalmaz, emellett található benne kalcium és riboflavin (B-12 vitamin) is, amely segíti energiává alakítani a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsírokat. A sajtot apró kockákra vágva add a kisgyereknek, hogy csökkentsd a fulladásveszély.

Csirke

A csirkehús fehérjében és B6-vitaminban gazdag, melyek támogatják a gyerekek gyors növekedését. Már 6 hónapos kortól bevezethető a baba étrendjébe is. Ha a baba önmagában nem szereti az ízét, a kedvenc gyümölcsével vagy zöldségével is össze lehet pürésíteni.

Vörös hús

A vörös hús a vas könnyen felszívódó formáját biztosítja, amely segít oxigént szállítani a vörösvértesteknek a sejtekhez, és az agy fejlődéséhez is hozzájárul. A babáknak pürésítve javasolt adni, míg a kisgyerekek apróra vágva, puhára főzve tudják fogyasztani.

Sütőtök

Az édes ízű sütőtök antioxidáns béta-karotint, C-vitamint, káliumot, rostokat, folátot, B-vitaminokat és némi omega-3 zsírsavat is tartalmaz. Puhára párolva vagy főzve lehet pépesíteni, később apróra kockázni a sütőtököt, ami 6 hónapos kortól bevezethető.

Paradicsom

A paradicsom remek likopinforrás, ami antioxidáns. A kutatások szerint azonban a szervezet jobban fel tudja venni a likopint a paradicsomból, ha azt kevés olajjal megfőzik. 10-11 hónapos kortól javasolt beveztni az étrendbe.

Borsó

A borsó K-vitamint tartalmaz, amely a kalcium mellett fontos az egészséges csontok felépítéséhez. A-, B- és C-vitamin, valamint folsav is található a borsóban, amit 7-9 hónap között javasolnak bevezetni.

Brokkoli

A brokkoli C-vitamint, béta-karotint, folsavat, káliumot, vasat és rostot is tartalmaz. 10-11 hónapos kortól adható a babának, puhára főzve könnyen pürésíthető, a kisgyermeknek apróra vágható.

Málna

A málna ellagsavat tartalmaz, ami jó antioxidáns, továbbá található benne C-, B1-, B2-vitamin és karotin is. 10-11 hónapos kortól javasolt bevezetni a hozzátáplálás során.

Forrás: parents.com