Kisgyerek

Az 1-3 éves korosztály speciális táplálkozási igényei

A kisgyerekek 1-3 éves korban egyre több szilárd ételt fogyasztanak, és egyre aktívabbak. A mi feladatunk, hogy biztosítsuk a szükséges energiát és tápanyagokat a mozgáshoz, játékhoz, tanuláshoz és növekedéshez.
2021. Január 08.
Az 1-3 éves korosztály speciális táplálkozási igényei (Fotó: Getty Images)

Ehhez elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás. De hagyjuk a gyermeknek, hogy ő döntse el – a felkínált ételekből mit és mennyit eszik, és ne erőltessük, hogy mindent eltüntessen a tányérról. A kisgyerek étvágya gyakran étkezésről étkezésre változhat, és ebben a korosztályban nem ritka a válogatósság sem.

Mire érdemes különösen odafigyelni?

A zsírbevitel fontossága

Az egészséges zsírok a gyermek étrendjének elengedhetetlen részét képezik, ezért nem szabad túlzottan korlátozni ezek bevitelét. A 2 évesnél fiatalabb kisgyerek számára nem szabad mellőzni a zsírbevitelt! Kevesen tudják: különösen a fiatal gyerekek esetén a zsír és a koleszterin fontos szerepet játszik az agy és az idegrendszer normál fejlődésében.A zsírokra a zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E- és K-vitamin) felszívódásához is szükség van, továbbá a zsírok “szigetelik” a szervezet összes idegrendszeri szövetét, és építőkövei a hormonoknak is. Egészséges zsírokban gazdag ételek az avokádó, az olíva- és a repceolaj, a magvak, a zsíros halak, mint például a tonhal és a lazac.

Az agyfejlődés és a táplálkozás

A gyermek 2 éves koráig az agy nagyon gyors fejlődésen megy keresztül. Az idegrendszer fejlődéséhez elengedhetetlenek a zsírok, de szükség van más tápanyagokra is a megfelelő agyfejlődéshez. Ezek közül a fehérje, a cink, a vas, a kolin, a folsav, a jód, az A-, D-, B6- és B12-vitaminok megfelelő mennyiségű bevitele különösen fontos.

A megfelelő vitaminbevitel is elengedhetetlen

Az intenzív fejlődés miatt a kisgyermek szervezetének testsúlykilogrammonként is több vitaminra, ásványi anyagra van szüksége a napi beviteli ajánlás alapján, mint a felnőtteknek.A vitaminokat elsődlegesen a táplálkozáson keresztül kell biztosítani a gyermek számára, de bizonyos esetekben, például ha a gyermek nagyon válogatós, vagy épp fényszegényebb hónapokban járunk – amikor kevesebb D-vitaminhoz jut a gyerek -, egyéb forrásból is szükséges a kiegészítés, pótlás.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a kisgyerekek gyomra kisebb, mint a felnőtteké, és gyorsabban meg is telik. Ezért is fogyaszt kisebb adagokat, s ezért érdemes gyakrabban kínálni az ételekkel, továbbá sokkal koncentráltabban lehet szüksége a tápanyagok bevitelére.

A rostbevitel biztosítása

Az egészséges emésztéshez és bélműködéshez különösen fontos a megfelelő rostbevitel is. Ez segíthet megelőzni a székrekedést, gyorsítja az emésztést. A legjobb rostforrások a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek és a gyümölcsök, a főtt babfélék, hüvelyesek, magvak.Ha válogatós a gyermek, nem egyszerű a megfelelő mennyiségű rost biztosítása. Érdemes lehet próbálkozni az almával, sárgarépával, barackkal, körtével, édesburgonyával, szilvával, teljes kiőrlésű tésztával vagy pékárukkal. A rostbevitelnél arra is ügyelni kell, hogy túl sokat se kapjon a gyermek, és elegendő folyadékot is juttassunk a kicsi szervezetébe, különben székrekedés is kialakulhat.Felhasznált források:my.clevelandclinic.orgkidshealth.orghealth.harvard.edunationwidechildrens.orgapps.who.intkidshealth.org