Magyarországon évente ötven-hatvan kisgyerek fullad vízbe, és közel kétszáz jut kórházba, mert kis híján vízbe fúlt.
Hogyan tehetném biztonságossá a kerti medencét?
Az Európai Unió több országában csak szigorú biztonsági előírások mellett lehet kerti medencét felállítani. Legalább 1,2 méter magas kerítéssel kell körbevenni, hogy a gyerek ne tudjon bemászni, és a kapuja automatikusan csukódjon. Ennél esztétikusabb megoldás a speciális hálóval fedett medence, de nagyon fontos, hogy ez olyan erős legyen, hogy ha a gyerek rááll, akkor se tudjon beleesni.
Nincs veszélyesebb a fóliánál, mert ez azonnal beszakad a gyerek alatt, ráadásul ha belegabalyodik, akkor még kihúzni sem könnyű. Nemcsak a medence lehet veszélyes! Minden kerti tavat, vízgyűjtő tartályt gyerekbiztossá kell tenni. Senki sem tud folyamatosan figyelni a gyerekére. Elég egy telefonhívás, egy pillanatnyi elpilledés, és máris megtörténik a baj!
Melyik biztonságosabb: a karúszó, az úszógumi vagy az úszómellény?
Egyik sem! Mindegyiken ott a felirat – csak játékszer, életmentésre nem alkalmas. És ezt nagyon komolyan kell venni. Ezek játéknak megfelelnek, mert megkönnyítik a vízi együttlétet, de nem szabad hamis biztonságérzetet kelteniük.
Mikortól engedhetjük be egyedül a vízbe?
Nincs ilyen korhatár. Egy megbízható, vízhez szokott gyerek sekély vízben akár már hároméves korában is fürödhet egyedül. De nagyon fontos, hogy a szülő ilyenkor is figyeljen a közelből, hiszen eleshet, víz alá kerülhet a kicsi, és ez olyan pánikot okozhat, hogy esetleg nem tud felállni.
Mi okozza a legtöbb strandbalesetet?
A legtöbb baj nem a vízben, hanem a parton történik. Nagyon fontos a jó papucs, amiben nem csúszik el a gyerek, és nem léphet darázsba. A leggyakoribb strandbaleset a napszúrás, mert a délutáni csendes pihenő alatt a szülők nem figyelnek eléggé a nap járására. Az, hogy árnyékban alszik el valaki, még nem jelenti azt, hogy pár óra múlva nem tűz oda a nap.
Ezeket is olvasd el:
Forrás: Kismama magazin