Időről időre előfordulnak olyan tragikus esetek, amikor a szülő, az autóban felejti a gyerekét. Időnként tragikus kimenetellel. Ilyenkor mindannyian azt gondoljuk, hogy velünk ilyesmi nem fordulhatna elő, kétkedve állunk a történtek előtt, hogyan felejtheti el egy szülő, hogy a gyerekek a hátsó ülésen van.
Egy kutatás azonban azt állítja, hogy valójában bárkivel előfordulhat, hogy az autóban felejti a gyermekét, és ennek semmi köze ahhoz, hogy “jó” vagy “rossz” szülő-e.
A kognitív idegtudományok egyik vezető szakértője, David Diamond, PhD, aki a memória szerepét tanulmányozta az ilyen tragédiákban, úgy véli, hogy a legtöbb szülőt naponta olyan mennyiségű stressz éri, ami memóriazavarokhoz vezethet. Szerinte sokkal kevésbé a gondatlanság, mint memóriaprobléma vezet ahhoz, ha egy szülő megfeledkezik a gyerekéről.
A NoHeatStroke.org szerint 1998 óta mintegy 950 gyermek halt meg az Egyesült Államokban forró autóban, és több mint felüket a szülő tudtán kívül hagyta a kocsiban. De hogy lehetséges ez?
„A leggyakoribb válasz az, hogy csak a rossz vagy hanyag szülők felejtik a gyerekeket az autóban” – mondta Diamond a Consumer Reportsnak, amit a mother.ly idéz cikkében.
Diamond kutatásai azt mutatják, hogy mivel a legtöbb család nyáron megváltoztatja a napi rutinját – megszakítva a szokásos viselkedési mintákat -, az olyan tragikus esetek, mint a gyermek forró autóban felejtése, gyakoribbá válnak.
Hogyan működik az agy, amikor a memóriáról van szó?
Az ember munkamemóriájának két része van: az egyik segít nekünk emlékezni arra, hogy valamit a jövőben tegyünk, míg a másik lehetővé teszi, hogy robotpilóta üzemmódban vezessünk, tipikus példa erre az, amikor megérkezünk valahová anélkül, hogy pontosan emlékeznénk arra, hogyan jutottunk oda. Amikor nyomás alatt, nagy stressznek kitéve élünk, akkor a memóriánk az a része, ami a jövőbeli cselekedetinkre figyelmeztetne, csődöt mondhat.
“El kell fogadnunk a tényt, hogy az agyunk multitasking. És ennek a multitaskingnak a részeként elveszhet a tudatosság” – mondja Diamond. “El kell fogadnunk azt is, hogy az emberi memória hibás. Ebbe beletartozik az is, amikor a szerető, figyelmes szülők elveszítik a gyermekeiket.”
A tragikus eseteknél a három leggyakoribb tényező a stressz, az alváshiány és a rutinváltás. Amikor bezár az ovi, és megváltozik a napi ritmus, de továbbra is rutinból csináljuk a napjainkat, akkor hirtelen elfelejthetjük, hogy a gyerek a hátsó ülésen van és nem az óvodában. Főleg, ha egyébként kialvatlanok vagyunk, fáradtak, tele a fejünk a rengeteg tennivalóval – ezek éppen a kisgyerekes lét jellemzői.
A Consumer Reports az alábbi stratégiákat javasolja, hogy megelőzzük ezeket a tragédiákat:
- Hozzunk létre biztosítékokat: telefonos emlékeztetőt azokról a helyzetekről, amikor megváltozik a napi rutin
- Legyenek vizuális emlékeztetőink: ne hátra pakoljunk mindent, ami a gyerekre figyelmeztet, hanem magunk mellé, az anyósülésre: a pelenkázótáskát, egy plüsst vagy ruhadarabot.
- A saját táskánkat azonban tegyük hátra, így mindig oda kell menni érte, hátra fordulni, ha kiszállunk a kocsiból.
- Soha ne hagyjuk a gyereket felügyelet nélkül a kocsiban hosszabb időre, függetlenül a külső hőmérséklettől. Az autó még enyhe hőmérsékletű napokon is gyorsan fel tud melegedni.
forrás: mother.ly