Kisgyerek

Fitymagondok gyerekkorban: ha ezt látod, irány az orvos

Mivel sok elavult információ kering a neten és a szakemberek körében is, sokszor az anyukák is bizonytalanok abban, hogyan kellene ellátniuk a kisfiuk intim területeit. A fityma nem megfelelő higiéniája ugyanakkor fitymaszűkületet okozhat, ami legrosszabb esetben csak műtéttel gyógyítható. De mégis, mik azok a tünetek, amik kisgyermekkorban bajra utalhatnak, és mikor kell orvoshoz fordulni? Ebben segítünk.
2023. Július 14.
pelenkázás
(Kép forrása: Getty Images)

A már születéstől felmerülő fütyigondok közül a fitymaszűkület okozza a legtöbb aggodalmat az anyukák körében, ezt ugyanis a fityma nem megfelelő higiéniája is okozhatja. Sokan érzik kellemetlennek, hogy orvoshoz forduljanak a nemi szerven jelentkező tünetekkel, semmiképp sem javasolt azonban internetes keresésen alapuló öndiagnózist felállítani, vagy innen-onnan szerzett ötletek alapján kezelni a panaszt. Egyrészt lehet, hogy nem is az a betegség áll a tünetek mögött, mint amire gondolunk, másrészt pedig, ha elmarad a megfelelő kezelés, az akár komoly szövődmények kialakulásához vezethet – hívja fel a figyelmet Dr. Ringwald Zoltán, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő gyermeksebész-traumatológus főorvosa.

Újszülötteknél a fityma letapadása még természetes

A fiúgyermekek több mint 95 százaléka úgy születik, hogy a fityma bőre letapadt a makkhoz, ez teljesen természetes. Ilyenkor még nem is szabad erőltetve hátrahúzni a fitymát, mert olyan apró sérülések keletkezhetnek, amik hegesedéssel gyógyulnak, és a fityma további szűkületét idézhetik elő. A fityma és a makk összetapadása a legtöbb esetben idővel fokozatosan, magától feloldódik. Elég két-hároméves kora körül elkezdeni a terület óvatos tisztítását, hároméves kor fölött pedig már mindenképp figyelni kell a megfelelő intim higiéniára: a fitymát a napi fürdés részeként hátra kell húzni, erőltetni azonban ekkor sem szabad – emeli ki a szakember.

Ha már ovis, megtaníthatod neki, hogyan tisztítsa

Ahogy nő egy kisfiú, a fütyitisztítás egyre egyszerűbbé válik: mivel óvodáskorra már részlegesen oldódik a fityma letapadása, megtaníthatod neki az önálló tisztálkodást. Teljesen jó cél az, hogy néhány év alatt, a gyermek 7-10 éves korára a fityma teljesen hátrahúzhatóvá váljon.

Ha kisgyermekkorban a fityma letapadt a makkhoz, az legtöbbször nem igényel orvosi kezelést, viszont otthon a szülőknek ilyenkor fokozottan ügyelniük kell gyermekük intim higiéniájára. Fürdéskor a fityma bőrét óvatosan hátra kell húzni, és ki kell mosni az alatta található területet, el kell távolítani az itt felgyülemlő váladékot. Fontos, hogy a terület tisztítása után minden esetben visszahúzzuk a fitymát. Ha ugyanis ezt nem tesszük meg, a fityma bőre hátul marad, elszoríthatja a péniszt, ez pedig amellett, hogy nagyon fájdalmas, akár a makk keringési elégtelenségéhez is vezethet – hangsúlyozza a gyermeksebész.

Fontos ugyanakkor tudni, hogy fitymaszűkület esetén a fityma bőre a körkörös, heges szűkület miatt csak részlegesen vagy egyáltalán nem húzható hátra, ami miatt a mögötte lévő makkot nehezebb tisztítani, ez pedig gyulladáshoz is vezethet. A kezeletlen fitymaszűkület – akár még kamaszkorban is – komoly szövődményeket okozhat, így ha felmerül a betegség gyanúja, szakorvoshoz kell fordulni.

Ha bármelyiket tapasztalod, azonnal forduljatok orvoshoz: 

  • A fityma hátrahúzásakor egy heges, fájdalmas gyűrűt észlelsz
  • Gyulladás (kipirosodott bőr, fájdalom, duzzanat)
  • Vizelési nehézségek (a vizelet nem sugárban ürül, a fityma felfúvódik, a vizelet pedig cseppenként távozik a fityma nyílásán keresztül)

Előfordul, hogy a súlyos, elhanyagolt fitymaszűkület miatt nehézkessé válik a vizeletürítés, ez pedig vissza-visszatérő hólyaggyulladásokhoz vezethet. Megnehezíti a fityma alatti terület alapos megtisztítását, ami miatt váladék halmozódik fel, ez pedig folyton kiújuló gyulladást is okozhat. Ezért fontos, hogy időben vedd észre, ha baj van, és keress fel egy szakembert!

A megelőzés és a kezelés alapja is a higiénia

A fitymaszűkület lehet veleszületett állapot, de kialakulhat nagyobb gyerekeknél is. Ha veleszületett, akkor a fitymát sohasem lehetett hátrahúzni. Szerzett fitymaszűkületnél a szűkület bármely életkorban megjelenhet, 6-10 éves korban kifejezetten gyakori. Általában bőrbetegségek, fertőzések, vagy gyulladás következtében alakul ki, megfelelő tisztálkodással azonban megelőzhető a terület gyulladása, és az abból fakadó további problémák.

Fitymaszűkület esetén az orvos konzervatív vagy műtéti megoldást javasol a probléma megoldására a fennálló tünetek súlyosságának megfelelően. A konzervatív kezelés szteroidos krémmel való kenegetésből, a fityma rendszeres hátrahúzásából, fityma nyújtó gyakorlatok végzéséből, illetve a fityma és a makk közötti terület alapos és rendszeres tisztításából áll. Súlyosabb fitymaszűkület esetén a műtét jelenti a végleges megoldást – mutat rá Dr. Ringwald Zoltán.

Szerző: Nemes-Mozer Mária