Általában a gyermek 2 éves kora körül válik dacossá, és hangot is ad a nemtetszésének. Ilyenkor a kedvenc szava egészen biztosan a “Nem” lesz, és nem csoda, ha azon gondolkodsz, hogy szándékosan akarja tesztelni a türelmedet.
- Kapcsolódó: Ezért ellenkeznek állandóan a kisgyerekek
Miért szeret annyira “Nem”-et mondani a gyerek?
John Sargent, gyermekpszichológus, viselkedéstudományi szakember szerint a gyerekek ebben a korban jönnek rá, hogy érvényesíteni tudják az akaratukat, és a szülőkkel való vitatkozás az egyik módja annak, hogy megerősítsék ebbéli bizonyosságukat. Ha pedig nem tudják megszerezni, amit akarnak, jön a hiszti.
- Kapcsolódó: Miért az empátia a legjobb válasz a hisztire?
A gyerekek a fejlődésük során próbálják tesztelni a függetlenségüket, és a korlátok tesztelésére a szülőknél a legegyszerűbb módszer a tiltakozás, “Nem”-et mondás. Emellett pedig az okok és okozatok megismerését is segíti, ha a “Nem”-mel tesztelik anyát és apát.
Hogy veheted rá, hogy gyakrabban mondjon “Igen”-t?
Dr. Elizabeth Berger, gyermekpszichológus szerint szülőként a te feladatod, hogy kontroll alatt tartsd ezt a helyzetet, és ne forduljon a gyakori ellenkezés erőpróbába a gyermekkel. Ehhez először is meg kell próbálnod megérteni, mi készteti a gyerekedet arra, hogy “Nem”-et mondjon. De annak érdekében, hogy a gyerek felfedezze a világot és tanuljon, megismerje saját határait, biztosnak kell lennie abban, hogy a szülő ott van neki, biztonságban van, vigyáznak rá, miközben ő egyedül csinál különböző dolgokat, még akkor is, amikor ellent mond anyának vagy apának.
Néhány tipp, ami segíthet
Kerüld a “Mit akarsz…” kifejezést
Amikor megkérdezed a gyermeked, hogy mit akar enni, csinálni, milyen ruhák akar felvenni, stb., előtte korlátlan lehetőségek fognak felvillanni. Ilyen esetben, a nyomás miatt adhat egy olyan azonnali választ, amivel te nem értesz egyet, de ő ezután dacossá válik, és csak az az egy lesz jó a számára. Ehelyett próbáld meg inkább válaszlehetőségekkel segíteni, például hogy vacsorára sült csirkét vagy levest szeretne-e, hogy a kockákkal játszana-e vagy az autókkal? Ha még ilyenkor is próbál ellent mondani, és harmadik lehetőséget ajánl, legyél határozott, és mondd meg neki, hogy mást nem kérhet.
- Kapcsolódó: Dackorszak: ezek a módszerek működnek
Használj igéket, ne főneveket
Egy tanulmány szerint a gyerekek hajlamosabbak jobban figyelni és kevésbé ellenkezni, ha a szülők igék helyett főneveket használnak. Ha például azt mondod neki, hogy segíts elpakolni, olvassunk mesét vagy fessünk egy képet, nagyobb eséllyel egyez majd bele, mintha azt ajánlod fel, hogy a segítő társad lehet, vagy választhatja az olvasást, művészkedést. Ha igéket használsz, a gyermeked tanulási lehetőségként tekint majd a dolgokra, ezért szívesebben választja majd ezeket.
Ha türelmes vagy, és szeretetteljesen állsz a gyermekedhez, akkor biztosan gyakran sikerül majd a “Nem”-et “Igen”-re cserélned.
(Cikk forrása: smartparenting.com.ph)