Hogyan lesz jól nevelt?
A világ felfedezése során folyamatosan veszélyes vagy tilos dolgokat művel – hiába, ez a felnőttek világa. Ereszkedjünk le a kisgyerek valós és értelmi szintjére. Mit lát és mit ért a világból?
Anya a frissen mosott ruhákat teregetni hozta az udvarra, ám visszaszaladt a csipeszekért. Móni eközben már elkezdi “teregetni” a ruhákat. Anya kiabálni kezd, amikor meglátja, ledobja a csipeszeket, kirángatja a kezéből a ruhát. Móni nem érti, miért, hiszen ő segíteni akart, azt akarta tenni, amit anya. Hogy homokos volt a keze, a földön húzott darabok piszkosak lettek? A felnőtt és a gyerek nézőpontja igen eltérő. Minden nap számos félreértés fakad ebből. A kisgyerek nem érti minden szavunkat, nem ismeri gondolatainkat, nem rendelkezik a mi tudásunkkal. Csak indulatainkat, viselkedésünket látja, és hamarosan utánozni fogja.
A dackorszak kiváltója tulajdonképpen maga a szülő: kénytelen korlátozni gyerekét, ám nem mindegy, hogyan teszi ezt. Csak jól megfontolt, valóban szükséges tiltásokat hozzunk és azt minden esetben tartassuk be. Igyekezzünk tág teret biztosítani a gyerek felfedezővágyának. Higgyük el, a kicsi nem bosszantásból tesz akaratunkkal ellenkezőt, csak ellenőriz, mennyire gondoljuk komolyan, esetleg nem tudja, hogy rosszat tesz. A nyugodt, kiegyensúlyozott viselkedést könnyebben elsajátítja, ha a manapság szokásosnál jóval lassúbb, ráérősebb életformát élünk. Nincs tehát egyéb dolgunk, mint nyugodtan, higgadtan, udvariasan, az általános illemszabályoknak megfelelően viselkedni nem napi nyolc, hanem huszonnégy órában a hét, az év, az élet minden napján, hiszen a kicsi szeme mindent lát. Ha így teszünk, biztosan gyerekünk is követi a mintát, hiszen mindenben utánoz.
Kapcsolódó cikkeink dackorszak témában:
- 2 éves a gyerek, eljött a kihívások korszaka
- Dühöngő “ifjúság”
- Van kiút a hisztiből!
- Hisztis gyerek vagy rossz szülői minta?
- 6 tipp, hogy könnyedén túléld a dackorszakot
- Nem szeretlek! Csúnya vagy!
Forrás: Kismama magazin