Kisgyerek

Igen, normális, ha a gyerek szomorú, mert vége a tanévnek

Sok gyerek számára az iskola utolsó napja olyan esemény, amelyre örömmel várnak. Mások számára azonban ez a mérföldkő szomorúságot okozhat.
2024. Május 25.
szomorú gyerek
Kép: Getty Images

„A gyerekek kötődnek a tanárokhoz és a társaikhoz, és vannak, akikben szorongást keltenek a változások, amit számos tényező befolyásolhat” mondta a Parents-nek Amanda Gummer, PhD, gyermekek fejlesztésével foglalkozó szakértő.

Ezek a tényezők a következők lehetnek:

  • Személyiség. Egyes gyerekek természetüknél fogva erős érzelmi kötődéseket alakítanak ki, és érzékenyebben reagálnak a szociális környezetükben bekövetkező változásokra.
  • Korábbi tapasztalatok. Azoknál a gyerekeknél, akik életük során instabilitást vagy veszteséget éltek át, fokozott biztonságigény alakulhat ki, ami miatt jobban kötődnek az ismerős emberekhez és rutinokhoz.
  • Szociális készségek. Azok a gyerekek, akiknek kihívást jelent új barátokat szerezni, nagymértékben támaszkodhatnak a tanárokkal és a társaikkal kialakult kapcsolatokra, ami nagyobb szorongáshoz vezet a változásokkal kapcsolatban.
  • Otthoni környezet. A támogató és kommunikatív otthoni környezet segíthet enyhíteni a szorongást, míg a stresszes vagy kiszámíthatatlan családi élet súlyosbíthatja a bizonytalanság érzését és az iskolához való kötődést.

„Különösen a hátrányos helyzetű gyermekek számára az iskola biztonságos és stabil környezetet jelenthet, és ennek elvesztése szorongást, stresszt és szomorúságot okozhat” teszi hozzá Pamela Mastrota, a The Toy Association gyermekjótékonysági szervezethez tartozó The Toy Foundation ügyvezető igazgatója.

Hogyan segítsd át a gyerekedet az év végi szomorúságon?

Ha azt tapasztalod, hogy gyermeked nehezen viseli a tanév végét, Dr. Gummer azt tanácsolja, hogy próbáld megérteni, miért érzi így magát, és biztosítsd arról, hogy ez rendben van. Hozzáteszi, hogy bátrorítsuk arra a gyereket, hogy beszélgessen, rajzolja, írja, szerepjátékozza ki magából az érzéseit.

Dr. Gummer néhány más stratégiát is ajánl, amelyekkel segíthetünk a zaklatott gyerekeknek megbirkózni az életükben bekövetkező nagy változásokkal:

  • Legyenek kiszámítható rutinok
  • Legyen lehetősége kapcsolatban maradni nyáron is az osztálytársakkal
  • Tegyük élvezetessé a nyarat számára
  • Beszéljünk pozitívan a következő tanévről

Előfordulhatnak azonban olyan esetek, amikor a gyermeknek több segítségre van szüksége. „Bár normális, hogy a gyerekek a tanév végén kicsit levertnek érzik magukat, bizonyos jelek arra utalhatnak, hogy további támogatásra van szükségük” mondja Dr. Gummer.

A kedvelt tevékenységek vagy barátok iránti érdeklődés elvesztése, a gyakori sírás, illetve az alvás- vagy étvágyváltozás további figyelmeztető jelek lehetnek. A fejfájás vagy a gyomorfájás egyértelmű orvosi ok nélkül szintén piros zászlós jelek arra, hogy gyereknek szüksége lehet szakember segítségére.