Kisgyerek

Japánban versenyt rendeztek babaríkatásból – a szülők még büszkék is

Nevezhetik fesztiválnak, szertartásnak vagy versenynek, nekünk akkor is inkább gyermekbántalmazásnak tűnik.
2023. Április 23.
szumó baba
Fotó: Getty

Japánban létezik egy évszázados, elég bizarr szokás. „Síró baba szumófesztiválnak” hívják.

A szülők elhozzák egy-kétéves babáikat, a szumósok felviszik őket a színpadra, ahol egyfajta „játékos” sírás-párharcban vesznek részt. A cél: kideríteni, melyik baba sír először, hangosabban, élettelibben: ő nyeri az érmet. Másutt épp ellenkezőleg: az a győztes, akit később sikerül megríkatni, aki tovább bírja bátran – írja a Guardian.

A segítők egy oni nevű démonmaszkkal igyekeznek elérni, hogy eltörjön a mécses.

Borzasztó gyötrésnek hangzik, amiről még olvasni is szörnyű, szerencsére a valóság eggyel barátibb a képek szerint. A résztvevők mosolyognak, a babák viszonylag jól tűrik a „feladatokat”, ugyanakkor nyilván nem tesz nekik jót, sőt, még ha kedvesen van is előadva, inkább gyermekbántalmazásnak tűnik, mint játéknak, amit a picik élveznének.

12 fotó megtekintése

A japánok úgy tartják, hogy az erős hang az erő szimbóluma, a rituálé pedig segít megtartani ezt az erőt egy egész életen át, jó egészséget hozva a csecsemőnek és családjának.

A képek a tokiói Sensoji Temple-ben készültek – a pandémia óta most először tartották meg újra a rendezvényt.

„Meg tudjuk mondani a baba egészségi állapotát, ha meghallgatjuk, hogyan sír. Remélem, hogy egy szép, egészséges sírást fogok hallani tőle” – nyilatkozta Hisae Watanabe, egy nyolc hónapos gyermek édesanyja az AFP hírügynökségnek.

A „síró szumót” szentélyekben és templomokban tartják országszerte, a szülők és a bámészkodók örömére. Hát, ízlés kérdése… mi legszívesebben kimentenénk őket ebből az erősen visszás eseményből.

Shigemi Fuji, az eseményt szervező Turisztikai Szövetség elnöke elismeri, hogy vannak, akik szerint szörnyűséget művelnek, szerinte azonban nincs ezzel gond, amit az is bizonyít, hogy hatvannégy babát neveztek be a szertartásra.