Kisgyerek

Kevesebb játék, mégis hosszabb ideig lefoglalja a kicsit? Igen, van ilyen!

Egy háromgyerekes, játékszakértő édesanya osztott meg egy szuper trükköt arról, hogy hogyan játszhatnak a gyerekek hosszabb ideig, de kevesebb játékkal.
2023. Március 06.
kisgyerek játszik
(Kép forrása: Getty Images)

Nem tudsz lépni a kockáktól és kisautóktól, a társasok már a plafonig érnek, az ágyak tele plüssökkel… ismerős?
Egy játékkészleteket gyártó vállalat társalapítója és vezérigazgatója, Jessica Rolph szerint a szülőknek érdemes lehet megpróbálnia a játékok rotálását, írja a The Sun.

A szakértő elmagyarázta, hogy „egy tipikus otthonban több játék van, mint amennyire egy gyereknek valójában szüksége van”, és hozzátette, hogy a kutatások szerint „a túl sok játék valójában túlterhelő nekik”.

Szerinte azzal, ha egyszerre kevesebb játék van a gyerekek előtt, az előnyös a számukra, mert „lehetővé teszi, hogy hosszabb játékszakaszokba merüljön bele”, és ezáltal javul a tanulás. Továbbá a független játékot is segíti.

A játékok rotálása egy Montessori módszer – ennek során csak néhány játékot hagynak egyszerre elől, és nyitott, alacsony polcokra helyezik ezeket, míg a többit elpakolják. Ez pedig frissen és érdekesen tartja a készletet.

Tippek a játékok rotálásához:

  • Helyezz el körülbelül 9-12 különböző tárgyat egy alacsony polcon, hogy a gyermek kiválaszthasson egy játékot, amire összpontosíthat.
  • A következő hetekben figyelj oda, hogy melyek azok a tárgyak, amik a leginkább vonzzák a gyermekedet, és hogyan szeret ezekkel játszani.
  • Cseréld a játékokat, amikor jónak érzed – egy hétnél nem gyakrabban, lehetőleg néhány hetente.
  • Próbáld meg a cserét akkor végrehajtani, amikor a gyermeked nincs a közelben, és a kedvenceit tartsd ugyanazon a helyen, hogy ne legyen túl hirtelen a változás.

Mennyi játék a túl sok, honnan tudhatod, hogy túl sok játéka van a gyermekednek? Egy korábbi cikkünkben erről olvashatsz, és arról, hogy mit tehetsz, ha túl sok a gyermek játéka.