A gyerekek általában akkora számokkal, mennyiségekkel boldogulnak jól, ahány évesek, az utolsó óvodai évben viszont már a tízes számkörben is. A számjegyek írása és felismerése nem ennek a korosztálynak a feladata! Inkább tárgyak, pöttyök számlálásával érti meg a számfogalmakat, különösen, ha azok rendszeresen ugyanúgy helyezkednek el, mint például a dobókockán vagy a dominón. Kérdezzük meg tőle, hány lába, hány keze van. És a gólyának, a kutyának?
– Mondjunk mesét a három kismalacról, három pillangóról, kiscicáról. Játsszuk el, és időnként változtassunk rajta egy kicsit: egyikük otthon maradt, csak ketten mentek tovább, találkoztak még egy kiscicával, most már hányan voltak?
– Képes dominónk hátlapjára rajzoljunk pöttyöket, legfeljebb annyit, amennyit a kisgyerek már könnyen felismer. Így talán csak a négyes számig jutunk el, ám hamarosan újabb számmal bővíthetjük a készletet.
Játék logikai készlettel
A kisiskolások logikai készlete ovisok számára is remek játéklehetőségeket rejt. A csoportosítást, a különbségek, hasonlóságok felismerését, megfogalmazását gyakorolhatjuk. A játék során fejlődik az összpontosítóképesség: a mesével lekötjük figyelmét, és észre sem veszi, amikor már ő maga összpontosít a “feladatra”.
Találjunk ki érdekes történeteket, és készítsünk néhány egyszerű segédeszközt (házikó, kert, utca akár építőkockákból, akár papírra vagy strandon a homokba rajzolva), hogy ne legyen tanulásízű a játék. Kis zacskóba besöpörve elfér a kézitáskában, bárhova magunkkal vihetjük. Először kiborítjuk és összekeverjük a lapocskákat.
– Elkalandoztak a gyerekek, segítsünk nekik hazatalálni, először menjenek haza a pirosak (vagy körök, háromszögek). A kisgyerek rakja vissza a mondott síkidomokat a helyükre, a dobozba. Ha ez még nem megy, egy-egy színes papírszalvéta jelentheti a házukat, ide gyűjtse az egyes fajtákat.
– Találják meg a nagytestvérek a kistestvéreket: párosítsa a kisgyerek a nagy és kicsi, azonos alakú és színű síkidomokat.
– Menjenek óvodába a gyerekek, mindenki a sajátjába: a három síkidomnak papírból három házikót vágunk ki, ide gyűjti a kis lurkó a kicsi azonos alakú darabokat.
– Sétálni mennek a gyerekek, álljanak sorba párosával: a lyukas az ugyanolyan színű, formájú és méretű sima mellé kerüljön.
Ezek is érdekelhetnek:
Forrás: Kismama magazin