Vannak az embernek elvei, mielőtt gyerekei születnének. Ezek közé tartozik, hogy milyen és mennyi játéka legyen. De hiába minden, egyszer csak azon kapod magad, hogy a gyereknek annyi játéka van, amennyi kitenne egy egész játékboltot. És még csak 3 éves. És még csak nem arról van szó, hogy elveid ellenére mindent összevásároltál, hanem valahogy beszüremkedtek a kis műanyag játékok az életetekbe és a lakásotokba. Minden fiók, doboz, polc és tároló tele van velük és képtelenség megszabadulni tőlük.
A kutatások azt mutatják, hogy a kevesebb tényleg több lehet, ha gyerekekről és a játékokról van szó. Egy 2017-es tanulmányban a kutatók kétféle körülmények között mérték a kisgyermekek játékának minőségét: egy négy játékot tartalmazó és egy 16 játékot tartalmazó szobában. A négy játékot tartalmazó szobában a 18 és 30 hónap közötti kisgyermekek átlagosan több mint kétszer annyi ideig játszottak minden játékkal, és átlagosan 63%-kal változatosabb módon, mint azok, akik a több játékkal teli szobában voltak. A kevesebb lehetőség miatt könnyebben tudtak belemerülni és koncentrálni, ami kreatívabb játékhoz vezetett.
“A kisgyermekek úgy vannak felépítve, hogy mindenre odafigyelnek a környezetükben” – mondta Alexia E. Metz, Ph.D., a Toledói Egyetem Mozgás- és Rehabilitációs Tudományok Iskolájának foglalkozásterápiás docense a Romper-nek. Mit tehetünk, ha megfulladunk a játékokban? Az alábbiakat érdemes megfontolni.
Mérd fel, hogy valóban annyira bosszant-e
Ha a gyerekednek sok játéka van, és úgy tűnik, hogy szereti, és téged valójában nem zavar, ne érezz nyomást, hogy változtass valamin! Tartogasd ezt az energiát a teendőid listáján szereplő több száz más dologra. Néhány szülő számára azonban a rendetlenség és a káosz hozzájárul a stresszhez.
Rakjatok rendet. Együtt.
Ez nem mindig egyszerű feladat és mindenképpen időigényes. Nyilván sokkal könnyebb és gyorsabb akkor kiselejtezni a felesleges tárgyakat, amikor a gyerek nincs otthon. Igen ám, de az ő játékairól van szó. Másfelől a gyerekek (egy bizonyos életkorig biztosan) szeretnek rendet rakni, sőt szelektálni is, ha azt a szülővel együtt csinálhatják.
A kiválogatott játékokat gyűjtsétek egy nagy táskába vagy dobozba és ajándékozzátok el. Mielőtt felajánlod valakinek a megunt, kinőtt játékokat, mindig tisztítsd meg, ellenőrizd, hogy nem törött-e, a társasnak minden része megvan-e, stb.
Trükkös szelektálás
Egyszerű trükk, ami figyelembe veszi a gyerek igényeit is. Szelektáld ki a játékokat és amikről azt gondolod, hogy nem kell, mert nem szokott vele játszani vagy kinőtt belőle, azokat tedd egy szatyorba/dobozba és pakold el a pincébe, padlásra, fészerbe, stb. Ha 3 hónapig (vagy amit te reálisnak tartasz) nem keresi, nem hiányolja, akkor meg is lehet válni tőle.
Kép: Getty Images
Forrás: romper.com